İNTERNET HABER

MHP' de kan değişimi olur mu?


01 Haziran 2009

 

 

Perşembe günü Koray Aydın’ın basın açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Gerçi uzun zamandır bu çalışmanın tıkırtıları duyulmaktaydı ,ama hiç kimsenin işin bu kadar ciddi boyutlara ulaşabileceğini tahmin ettiğini zannetmiyorum. Daha doğrusu kimse bu kadar çok imzanın toparlanabileceğine ihtimal vermiyordu. Sonuçta imza veren delegelerin hepsi zamanında Bahçeli’ye oy vermiş delegelerdi.

 

Koray Aydın, 255 delegenin olağanüstü kongre talebini içeren başvuruyu MHP Genel Merkezine iletti. Aydın  'Olağanüstü kurultayın toplantıya çağrılması için gerekli bütün şartlar yerine getirilmiştir. Şimdi sorumluluk genel başkanımızda ve genel merkezimizdedir' diyor.

Koray Aydın, MHP tüzüğünün 43. maddesindeki 'genel başkanın üst üste seçilmesini 5 kere ile sınırlandıran' maddenin aynen korunması, tüzüğün 56. maddesinde yer alan 'olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz' ibaresinin de acilen kaldırılması gerektiği savunuyor.

MHP Genel Merkezin de olağanüstü kongre başvuru talebinin yapılması ile geri sayım başlamış oldu. Yani aşağı yukarı 20 gün sonra kararın  açıklanması gerekmekte. Devle Bahçeli taraftarı olduğunu bildiğim birkaç MHP Milletvekili ile yaptığım görüşmeden çıkardığım sonuç, gelişen olayların pek ciddiye alınmadığı yönünde.

 

Koray Aydın’ la beraber hareket ettiğini bildiğim eski İzmir Milletvekili Yusuf Kırkpınar ‘la yaptığım görüşmede ise Kırkpınar ; “ Parti de gelişen olaylar bizi bu noktaya getirmiştir. Ülkede yaşanan olaylara karşın Genel Başkan Devlet Bahçeli gerekli muhalefeti yapmamaktadır. Önce bir çıkış yapıyor, ardından geri çekiliyor. Biz bu durumu partililerimize bile anlatmaya zorlanırken , vatandaşa hiç anlatamaz hale geldik. Zaten 29 Mart seçimlerinde aldığımız oy oranını da haklılığımızı ortaya koymakta. İzmir’e gelince… Parti uzun zamandır İzmir’de  çok kötü yönetilmekteydi. Yetmedi İl Başkanı Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Tek bir ilçeyi bile alamadığımız gibi oylarımızda düştü. Sayın Bahçeli ve genel merkez ,eğer 255 delegenin imzasını yok sayarlarsa partinin itibarı zedelenir. Zaten hukuk yolu açık. O zaman hukuğa başvurmaktan başka çare kalmaz. “ şeklinde görüşlerini aktardı.

 

Son zamanlar da değişen genel başkanları, oluşan yeni partileri göz önüne alacak olursanız MHP’lilerin de kan değişimi isteklerine normal şartlarda saygı duymak gerekir.

Ama söz konusu MHP olunca ne yazık ki şartlar pek normal gelişmeyebiliyor.

Ne demek istediğimi önümüzde ki günlerde daha net izleyecek gibiyiz…