İNTERNET HABER

Memleketim kokuyor...


09 Ağustos 2009

 

 

İzmirli olduğumu bilmeyen kalmamıştır. Üzülerek söylüyorum ki memleketim yine kokmaya başladı. Bir zamanlar İzmir’de Altınyol’dan geçerken pis kokuları soran turistlere veya yabancılara ‘Buralarda kolonya fabrikalarımız var” der ve durumu   idare etmeye çalışırdık.

Gel zaman git zaman, rahmetli Ahmet Priştina büyük kanal projesine ağırlık verdi ve tamamladı. Pis kokulu İzmir körfezinin yerini mis gibi pırıl pırıl bir deniz aldı. Biz de kolonya fabrikası yalanımızı rafa kaldırdık.

Fakat son aylarda yeniden hafif hafif yükselen koku gittikçe belirgin ve her geçen gün artan bir hale geldi.

Memleketim yeniden kokmaya başladı. Şikayetlere aldırmayan Büyükşehir Belediyesi körfezin kirletilmesine  sanki seyirci kaldı.

İzmir körfezi kirletilemez. Körfez, İzmir’in ortak mirasıdır.

Metro bitmese de olur.

Kadifekale yerinde kalabilir.

Ulaşım projeleri de unutulabilir.

Ama İzmir körfezi asla foseptik   çukuruna dönüştürülemez.

Yeniden 80’li, 90’lı yıllara dönülemez.

2002 yılında koli basili oranı sıfır, denizin rengi ise pırıl pırıldı. Meles bataklığı kurtulmuş, yeniden düzenlenmiş, hatta üzerinde protokol ağırlanır olmuştu.

Fakat ne olduysa oldu bugün körfez yine feci kokuyor. Hele hele artan sıcaklıklarla koku yeniden dayanılmaz hale gelmeye başladı.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Baha Büyükışık, "Belediyeye dip çamuru analizi yapıyorduk. 18 aydır talep gelmedi. Son baktığımızda tuzluluğu düşük su tespit ettik Ya kanalda kaçak var ya arıtma yetersiz “ açıklaması yapmış.

İzmir Körfezi S.O.S veriyor. Yetkililer gerekeni yapacaklarını söylüyorlar.

Ama memleketim kokuyor…

 

 

DÖVME ve GENÇLİK

 

Dövme gençliği bozar mı? Bana kalırsa hayır… Her yaşta abartıya kaçmadan dövme yaptırılabilir. Örneğin kardeşim lise yıllarında omzuna renkli örümcek adam dövmesi yaptırmıştı. Hem de kocaman. Herhalde o yaşlarda insan hiç büyümeyeceğini düşünüyor. Şimdi 32 yaşında olan kardeşim hala omzunda renkli örümcek adam dövmesi ile dolaşıyor. Tabi ki durumdan pek hoşnut değil. Dövme yaptırırken ileriyi de düşünmek gerektiğini geç de olsa anlamış oldu.

 

Bazı çevreler ise dövme ve  dövme yaptıranlara kötü gözle bakmaktalar. Rize Fuarı’nda dövme yapan üniversiteli gençleri “Dövme gençliği bozar !” diyerek kapı dışarı eden Belediye Başkanına bir yenisi daha eklendi.Hem de Kuşadası gibi turistik bir yerde.

 

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş , “ Ruhsatları yok.Hijyenik değil.” diyerek , dövme yapan 11 dükkanı kapatıvermiş. Buraya kadar tamam. Haklılar…

Ama Vali’nin bir cümlesi daha var “ Mahrem yerlere dövme yapıyorlar !”

İyi de , size ne…!