İNTERNET HABER

Mehmet Ali Bayar DP'den İzmir adayı olur mu?


31 Ocak 2009

Türkiye siyasetinde önemli bir isim olan Mehmet Ali Bayar her seçim döneminde aktif siyasetin içine çekilmeye çalışılır. Fakat Bayar uygun zaman ve zemin bulamadığından olsa gerek bir türlü siyasi arenada bekleneni veremedi.

Siyasi partilerin 29 Mart yerel seçimleri için  adaylık arayışları sırasında Bayar'a DP İzmir Karşıyaka delegesi olmasına rağmen farklı partilerden teklifler gitti. Önce AKP kapısını çaldı, ardından da üyesi olduğu DP.

 

Perşembe günü zırıl zırıl telefonum çalmaya başladı. Bayar'ı yakından tanıdığımı bilen İzmir siyasetçileri beni arayarak Bayar'ın DP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olup olmadığını sormaya başladılar.

 

Ben bu satırları yazarken adaylığı hala daha kesinlik kazanmamıştı. Fakat telefon trafiği o kadar yoğundu ki,bir grup “kesin aday” derken, diğer grup

” hayır  aday olduğu doğru değil.Bayar bu teklifi kabul ederse,demek ki 29 Mart sonrası partinin başına geçmeyi düşünüyor” yorumları yaptılar.

 

Sorunun cevabını en doğru şekilde öğrenmek için Bayar'ı aradım.Fakat ulaşamadım. DP Genel Başkanı Süleyman Soylu ile konu hakkında görüştüm ve Bayar'ın adaylığının kesinleşip kesinleşmediğini sordum. Soylu ; Biz aday olmasını istiyoruz. Kendisinin de olabilirlilik derecesi var. Tabi bu bireysel bir karar. Ailesi ile konuşup bir karar verecektir."açıklası yaptı. 
 
Yanılma olasılığım çok düşük olmasına rağmen sizlere Mehmet Ali Bayar'ın DP'den  İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmayacağını söyleyebilirim.

 

Neden mi?

Aday olursa partisinin içinde bulunduğu durum nedeniyle kazanamaz, Bayar kazanamayacağı oyuna girmez.

Ve yine aday olacak olursa , AKP'nin İzmir Büyük Şehir Belediye Başkan adayı Taha Aksoy'un ekmeğine yağ sürer, çünkü CHP'nin oylarını böler.

 

Ve yine aday olacak olursa , inanın Bayar'ın mutlaka bir bildiği vardır.

 

Bayar tüm bu detayları görecek ince zekaya sahip olduğu kadar, İzmir'i de  çok sever.

Bayar İzmir'e zarar vermez.

Bakalım Mehmet Ali Bayar ne karar verecek ? Hep beraber bekleyip göreceğiz…