İNTERNET HABER

Medya da kadın olmak zor mu?


17 Eylül 2008

Kanaltürk ekranlarında Doğa Rutkay "ın hazırlayıp sunduğu “Her şeyi söylemek mümkün “ isimli programının bu hafta ki konukları Ruhat Mengi, Nazlı Ilıcak,  Yazgülü Aldoğan ve Can Ataklı idi.

 

Sevgili okuyucular,  kadın, önce anne, sonra ev kadını , ardından da iş kadınıdır.

Hele hele gazeteci ise…

Can Ataklı"yı  programın tek erkek konuğu olarak  ince bir çizgide gidip gidip gelirken gördüm. Çizgiyi aşmaya kalktığı an sık sık program konuklarının hışmına uğradı.

 

Erkek gazetecilerin, erkek köşe yazarlarının gerek transferlerde,gerekse köşe yazılarında inanılmaz paralar kazanmaları, kadınların köle İsaura muamele görmeleri, çok daha az paralara çalıştırılmaları program boyunca uzun uzun tartışıldı.

 

Neden kadınlar televizyon ve basından erkekler gibi büyük paralar kazanamıyor,yatlar,katlar alamıyorlar?

Konu hararetle tartışılırken Can Ataklı  hayatının hatasını yaptı ve Ruhat Mengi"nin konu hakkında ki sorusuna “Demek ki reyting alamıyorsunuz” yanıtını verdi.

 

Bu arada Ruhat Mengi “ Anchorwomanlığa”  talip olduğunu açık ve net olarak belirtti..

 

Yani kadınlar da medya içinde kariyer, mevki ve yüksek transfer ücretleri istiyorlar.

Ve de bu isteklerinde son derece haklılar.

Unutmayın ! Kadın çocuk da yapar, kariyer de…

Anchorwoman da olur, en baş köşe yazarı da…

 

Söz Nazlı Ilıcak"a geldiğinde Ilıcak  ; “ Medya siyaset gibidir. İlişkilerde son derece dikkatli olmanız gerekir. Her başarılı erkeğin ardında mutlaka bir kadın vardır. Ama ne yazık ki evli de olsa her başarılı kadının ardında bir erkek yoktur. Eve geldiğinde onu pohpohlayacak insanı yoktur.” yorumu ile benden artı puan aldı.

Yazgülü Aldoğan ise ; “Tartışma programlarına neden kadın yazarlar, fikirlerini söylemek için çağrılmıyorlar da, habire Can Ataklı çağrılıyor?” sorusunu yöneltti.

Ruhat Mengi “ Tansu Çiller"in ” haydi kadınlar meclise !” dediği gün çekilen fotoğrafında bile sağında 25,solunda 25 erkek vardı. Tansu Hanım  tek bir kadını meclise taşımadı.” diyerek önemli bir gerçeğe  parmak bastı.

 

Programın önemli sorularından biri  Nazlı Ilıcak"ın son günlerde Sabah gazetesinde yayınlanmayan yazıları , yerini  Haşmet Babaoğlu"nun alması idi.

Nazlı Ilıcak"ın konu hakkında ki yorumu; “Yerimi bir erkeğe verdiler” şeklinde iken, Sabah gazetesinde ki gelişmeleri bizler de merakla izlemeye devam ediyoruz.

 

Sözün özü , yazının ana fikri ; Evet, medyada kadın olmak çok zor. Genel Kurmay Başkanlığı günlerdir basın mensupları ve TV programcıları ile toplantılar yapıyor. Genel Kurmayın basın mensupları ile yaptığı toplantıdan  bir kare fotoğraf dikkatimi çekti. Masanın etrafında oturan erkeklerin arasında tek zarif baş bir kadına aitti. 

Yeni Asır Gazetesi Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı.

Masada ki tek kadın Bursalı idi.

Bilmem medyada kadının yerini anlatabildim mi?