İNTERNET HABER

Meclise tatil var mış...!


02 Temmuz 2009

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Avrupa Birliği uyum yasaları çıkmadan Meclis’e tatil yok” derken, meclis tatile girdi.Fakat en son bomba olan ,asker-sivil yargı konusu ve  pek çok konu havada kaldı. Yani yeni yasama dönemine kadar bu tartışmalar süreceğinden , biz köşe yazarları  da konu sıkıntısı çekmemiş olacağız.

 

Askeri- sivil yargı yolu ile ilgili düzenlemenin meclisten geçtiğinin sabahı  dikkat ettim sadece Cumhuriyet ve Vatan’da konu hakkında manşetten haber vardı. Yanımda ki arkadaşlarımla diğer tüm basın organlarını araştırdık, tek satır haber yoktu.  Aynı gün sabah televizyon kanalları haberi  “flash” haber olarak verdiler. Bizler de bu arada “acaba bu gece yarısı operasyonu esnasında CHP ve MHP neredeydi ?” diyerek aramızda tartışmaya başlamıştık.

Meğer oradaymışlar.

Meclis TV oylamayı tekrar tekrar verirken salona dikkatle baktım. Gece yarısı operasyonu olduğundan aşağı yukarı salonda görebildiğim kadarıyla toplam 30 kişi ya vardı, ya yoktu….

 

Oylama esnasında tüm eller kalktı ve indi… Gözlerinden uyku akan vekiller belli ki neyi oyladıklarının  farkında bile değillerdi.  Oylama sabahı ,sade bir vatandaş olan  ben bile  durumun ve oylanan konunun ne kadar vahim olduğunu anlamış iken ,ancak 2 gün sonra muhalefet duruma uyandı .  Düzenleme Köşk tarafından “Anayasa’ya aykırı “  diyerek veto edilmezse CHP ve MHP Anayasa Mahkemesi’ne başvuracakmış. Şahsen bana sorarsanız Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bu düzenlemeyi asla veto etmez. Yani bu pilav yeni yasama dönemine kadar daha çok su kaldırır.

 

TBMM’nin 550 üyesine bu yaz anlaşılacağı üzerine yine rahat yok. AKP iktidara geldiğinden beri, yani Kasım 2002 ‘den beri ,Anayasa’nın öngördüğü 90 günlük tatili sadece 2005’te görebildiler.

 2003  ve 2004  yazlarını Avrupa Birliği yasaları, 2006’da Lübnan ‘a asker gönderme teskeresi, 22 Temmuz erken genel seçimi  derken  geçen yazı ise Anayasa Mahkemesi ‘nin iktidar partisine açtığı kapatma davası   ile geçirdiler.

 

Bu yaz da tatil yapacaklarını sanıyorlarsa ne yazık ki yanılıyorlar.

 

Ağustos’ta TBMM Başkanı’nın görev süresini uzatmak, Eylül başında ise ertelenen uyum yasalarını görüşmek üzere iş başı yapacaklar.

 

Tabi bu arada AKP ve MHP il kongrelerinin hareketliliği , ekonomide ki dalgalanmalar vekillerimiz bir hayli rahatsız edecek.

 

Bence kısa süreli de olsa vekillerimizin dinlenmelerinde fayda var. Yoksa yine  ne oyladıklarını bilmeden yorgun yorgun el kaldırıp indirmeye devam edecekler.

Kızacaklar ama benden  söylemesi…