İNTERNET HABER

Market Sohbetleri


28 Kasım 2009

En sevdiğim şeylerden biri alışveriş . Market  alışverişi dahi  beni mutlu etmeye yeter. Artıkhipermarketler  mağazalardan farksız  olduğundan saatlerce gezip ,vakit geçirmek mümkün.

Arife günü ilerleyen saatlerde  marketlerin dolu olacağınıdüşündüğümden,   elimde ki listeyleerkenden evimin karşısında ki alışveriş merkezine gittim.

Markete girer girmez sebze bölümünden işe başladım. Elimde ki listede sıra ıspanağageldiğinde,  hazır paketlenmiş olanıspanaklardan bir paket  alıp sepeteattım. Ardından ;  domates,biber,patlıcan derken , açık ta duran ıspanaklardan da torbaya doldurmayabaşladığımı farkettim. Tam da o sırada uzun zamanda beri görmediğim birarkadaşıma rastladım ve  “Naber ,nasılsın?” derken,bir an elimde ıspanakları gördüm.

Arkadaşıma  “ Ya benbunadım ya da beynim durdu .Biraz önce pakette temizlenmiş ıspanak aldım.  Şimdi de açık alıyorum. Allah,  bana zihin açıklığı versin. “  derken, yanımda hiç  tanımadığım bir ses duydum.

“Üzülmeyin hanımefendi henüz gençsiniz. Şu ara kimsenin aklıbaşında değil. Kızmayın boş yere kendinize. Baksanıza  milletin haline. 

Beni bunamadığım konusunda rahatlatmaya çalışan bayanateşekkür edip kasaya yöneldim.  Nasılkalabalık anlatamam. Benim gibi düşünen çok kişi sabahın köründe alışverişeçıkmış.

Bu kalabalığa rağmen aksilik kasalardan bazıları kapalı.Bana denk gelen kasa ise hafif arızalı.Barkot okumada zorlanıyormuş…

Bekleme süresi uzadıkça yan kasada ki konuşmalara misafirolmaya başladım. Yan kasada sıranın kendisine gelmesini bekleyen bir bayan,kasiyerin yanından geçen genç bir kıza söyleniyordu; “İçmesin efendim sigara.Biz burada kuyrukta bekliyoruz. Kapalı kasaları açmıyorsunuz. Hanımefendi desigara içmeye çıkıyormuş.”

Kasiyer kızcağız; “Ama hanımefendi…,”

“Bana hiç laf anlatmaya kalkmayın.Bu yapılan saygısızlık”

“Ama hanımefendi , o burada çalışmıyor ki.Bana bir şeysöyledi ve gitti”

Asabiyet yapan sırada bekleyen müşteri bozuntuya vermedendevam etti ; “ Olsun efendim. Biz beklerken kim olursa olsun kasayı açmakzorunda. Geçsin açsın kasayı.”

Kasiyer kızcağız “…..???”

Bekleme esnasında bu ve benzeri  konuşmaları duymak  nasıl iyi geldi anlatamam. Markettençıktığımda akıl sağlığım konusunda ki endişelerim geçmiş, kendime güvenimyerine gelmişti.

Anladım ki beterin beteri var.Sadece ben değil herkes birtuhaf olmuş.

Herkese sağlıklı ,mutlu bayramlar dilerim.