İNTERNET HABER

Kronolojik olarak ,İşte Terör…!


30 Temmuz 2008

 

 

Yıl 27 Ocak 1973 Ermeni terör örgütü ASALA "nın Türk diplomatlara dönük ilk eylemi gerçekleşti.Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ile Konsolos Bahadır Demir, ASALA mensubu ABD"li bir Ermeni olan Mıgırdıç Yanıkyan tarafından şehit edildi.

 

Bu suikastla başlayan ASALA eylemleri tam 11 yıl sürdü.31"i diplomat ve memur olmak üzere 42"si Türk ,17"si yabancı,toplam 59 kişi öldürüldü.

 

1Mayıs 1977 günü İşçi Bayramı"nı kutlamak üzere çeşitli illerden İstanbul"a gelen yaklaşık 500 bin kişi,DİSK organizasyonuyla Taksim Meydanı"nda buluştu…Dönemin DİSK Başkanı Kemal Türkler konuşmasının sonunan geldiğinde silah sesleri duyulmaya başlandı. Bir kamyonunun tıkadığı Kazancı Yokuşu"ndan aşağı kaçmaya çalışan kalabalığın üzerine yeniden ateş açıldı. 28 kişi ezilerek ya da boğularak ,beş kişi boğularak,beş kişi vurularak, 1 kişi de panzer altında kalarak öldü.130 kişi yaralandı.470 kişi göz altına alındı. Saldırı tarihe “Kanlı bir Mayıs “olarak geçti.

 

16 Mart1978, 12 Eylül darbesine giden sürecin en önemli olaylarından biri.İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde okuyan öğrencilerin üzerine önce bomba atıldı,sonra ateş açıldı. Saldırıda 7 öğrenci hayatını kaybetti, 47 öğrenci yaralandı.

 

Hamido lakaplı Hamit Fendoğlu 11 Aralık 1977 yerel seçimlerinde bağımsız olarak girdi ve Malatya Belediye Başkanı seçildi. Daha sonra Adalet Partisi"ne geçti.17 Nisan 1978 tarihinde posta yoluyla gönderilen bombalı paketin elinde patlaması sonucu öldü. Bomba patladığı sırada Fendoğlu"nun yanında bulunan gelini ve iki torunu da hayatını kaybetti.

 

8 Ekim 1978, Türkiye tarihinde çarpıcı bir katliam, Bahçelievler katliamı …Abdullah Çatlı, Haluk Kırcı, Ünal Osmanağaoğlu, Bünyamin Adanalı, Ercüment Gedikli, Mahmut Korkmaz ve Kadri Kürşat Poyraz , Ankara"nın Bahçelievler mahallesinde Türkiye İşçi Partisi üyesi Latif Can, Efraim Ezgin, Hürcan Gürses, Osman Nuri Uzunlar, Serdar Alten, Faruk Ersan ve Salih Gevenci isimli gençleri öldürdü.

 

12 Eylül darbesine gerekçe olarak gösterilen Maraş katliamı 'da Cumhuriyet tarihinin en önemli katliamlarından biridir. 22 Aralık 1978"de başlayan olaylarda 104 kişi öldü,binin üzerinde kişi yaralandı. Olaylar sırasında halka rastgele ateş açıldı. Katliamda sol görüşlü kişiler ve aleviler hedef alındı.  Sıkıyönetim mahkemelerinde açılan davalar 1991 yılına kadar sürdü.

Sevgili okuyucular,  Türkiye'yi sarsan terör olaylarını kronolojik olarak günümüze gelene kadar hatırlatmaya   yarın da devam edeceğim.