İNTERNET HABER

Klima sigara dumanın etsini yok etmez!


05 Haziran 2009

 

 

Kapalı mekânlarda sigara içilmesini yasaklayan kanunun geçen yıl yürürlüğe girmesi yüzünden isyan eden esnaf ,eminim ki yazımı okuduklarında  bana söylenmeye başlayacakkar.

 

Fakat burada madalyonun iki yüzü var.

 

Gelin önce esnaf,   yani restoran, bar, kahvehane sahipleri  açısından durumu inceleyelim. Sonuna kadar haklılar… Çünkü yasakların başlaması ile beraber kazançları otomatikman neredeyse yarıdan fazla düştü.

 

Fakat unutmamalı ki bu durum sadece Türkiye için geçerli değil. Son Almanya seyahatimizde Frankfurt’ta her zaman kaldığımız otelin dünyaca ünlü barmeni, yakın dostumuz Fatih Akerdem’e barın neden boş olduğunu sorduğumda

 Nasıl olmasın  ? Sigara yasağı bizi yüzde yüz etkiledi.”  açıklaması yapmıştı.

Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde yasak delmek gibi bir durum söz konusu olmadığından, tahmin edeceğiniz gibi yaşadıkları kriz halen daha  çaresizce devam etmekte.

 

Ama biz de durum öyle mi?

 

Yasak çoktan delindi bile…

 

Bütün alışveriş merkezlerinde, kapalı mekanlarda, restoranlarda herkes üç maymunu oynuyor( Koku almıyorum, görmüyorum, şikayet etmiyorum).

Tam 14 aydır  işletmeler ya aralarında anlaşarak ceza parasını ortak ödediler  ya da işlerini şansa bıraktılar. Baktılar ki şikayet eden yok hepten umursamamaya başladılar.

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ o tarihten bugüne, 'de sigara içme oranının yüzde 33'den yüzde 31'e düştüğünü açıklamış.

Yani düşüş sadece yüzde iki oranında …

 

Şimdi gelelim madalyonun diğer yüzüne.

 

Sigara içmeyen bir vatandaş olarak ben bile  (sevinerek karşıladığım bu yasağa rağmen) esnafın ağlaşması üzerine yavaş yavaş üç maymunlar grubuna katılmıştım. Ama bizim insanoğlu  her şeyde olduğu gibi bunda da dozajı kaçırdı. Yasak- masak tanıyan kalmadı. Yani biz sigara içmeyerek sağlıklı kalmaya çalışanlar duman altı olarak pasif içiciliğe devam ettik.,

 

Kanun gereği, 19 Temmuz 2009 itibariyle kahvehane, pastane, lokanta gibi işletmelerde de sigara içme yasağının başlayacağını hatırlatan Akdağ,  hizmet ve eğlence sektörü temsilcileriyle konuya ilişkin görüşme yapmış. Temsilciler 'Yasağın başlangıç tarihinin ertelenmesi' ve 'Sigara içenler için özel bir bölüm ayrılması' yönünde taleplerde bulunmuşlar.

 

Yani gaz odaları istenmiş…

 

Bu arada,  bazı uyanıklar da sigara dumanını temizleyen klima takan iş yerlerinin yasadan muaf tutulacağı dedikodusunu yaymaya başlamışlar.

“Hani acaba böyle bir sistem var mı?”  araştırması yapan bazı bakanlık yetkililerinin olaya yeşil ışık yakan  açıklamaları ise işin tuzun biberi olmuş. Anında dan milyonlarca dolar değerinde sipariş toplanmış.

 

Fakat bir gerçek var ki "KLİMA SİGARA DUMANIN ETKİSİNİ ETMEZ"
Böyle bir klima ve de kanun maddesi yok !

Ve… bu  konuda ortaya çıkan dolandırıcılara sakın sipariş vermeye kalkmayın.

Benden söylemesi…