İNTERNET HABER

Karayalçın'ın adaylığı ...


21 Ekim 2008

 

 

CHP lideri Deniz Baykal, daha önce iki kez seçim kaybeden SHP lideri Murat Karayalçın'ı partisinden Büyükşehir Belediye başkan adayı göstermeye hazırlanıyor. Sizlere küçük bir hatırlatma yapayım ;  Baykal 28 Mart 2004 yerel seçim öncesinde Karayalçın'ı terör örgütü PKK'nın ele başı Abdullah Öcalan'ın listesini belediye başkanı yapmak için çalışmakla suçlamıştı. CHP lideri Baykal 3 Mart 2004 tarihinde bir televizyona yaptığı değerlendirmede;” Karayalçın'ın DEHAP'la ittifakına dikkat çekmiş, daha önce 'etnik parti' diye tanımladığı DEHAP'ın aday listelerinin teöristbaşı Abdullah Öcalan tarafından hazırlandığını öne sürmüştü. Baykal, "İmralı'dan liste gelecek. O liste SHP'nin adayı diye verilecek. Diyarbakır'da seçimi DEHAP kazanacak ve sen 'Aaa SHP kazandı' diye yarın çıkacaksın. Çocuk mu aldatıyorsunuz?" diyerek Karayalçın'ı topa tutmuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Karayalçın bundan önce de 2 kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarıştılar. Bu seçimlerin ikisinde de Gökçek kazandı.

 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Gökçek oyların yüzde 33'ünü, Karayalçın ise oyların yüzde 31'ini aldı. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan seçimlerde ise Gökçek, AK Parti adına girdiği seçimlerde yüzde 55.35 oy alırken, birleşik sol adına SHP'den katılan Karayalçın yüzde 20.99, CHP adına katılan Yılmaz Ateş ise yüzde 12.71 oy almıştı.

Şimdi gelelim 2009 seçimlerine… 2004 seçimlerinin oy oranlarını baz alacak olursak CHP ve SHP"nin oylarının toplamı 33.70 yapıyor.Yani bu şartlarda bile Melih Gökçek"i alt etmeleri imkansız gözüküyor.

Varsayalım bu gruba şiddetle itiraz etse de DSP"de katıldı…

DSP"nin  eksik kalan yüzde 21.65 "lik oy oranını tamamlayacak kadar oyu var mı?

Hayır,yok….

Diyeceğim o ki; sonuç ortada iken  DSP neden hala Karayalçın"ın bağımsız aday olmasını ister, ya da hazır Baykal tükürdüğünü yalamışken , neden hala sol  partiler işbirliği için mücadele etmezler ?

Bunlar ne uzar ne de kısalırlar…

Kendilerini 'sosyal demokrat' olarak niteleyen CHP ve DSP'nin içinde bulundukları durum bir zamanlar sol partiler için kullanılan “Ne olacak bu sosyal demokratların hali?” sorusunu aklıma getirdi.

Sahi ne olacak bu sosyal demokratların hali?