İNTERNET HABER

Kadın gözüyle yeni Milli Eğitim Bakanımız


05 Mayıs 2009

 

 

Türkiye’nin ilk kadın Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, hatırlarsanız Hüseyin Üzmez davasındaki sert tepkisi ile takdirlerimizi toplamış, Malatya Çocuk Yuvası’nda ki şiddet görüntülerine geç müdahale ettiği içinde  tepkilerimize hedef olmuştu.

 

Bakan Nimet Çubukçu’yu uzun zamandır kadın gözüyle ,hatta siyasetin yer almış olan  bir kadın gözüyle izlemekteyim.

 

Sayın Çubukçu,türbanın tartışıldığı  bir parti de siyaset yapıyor. İnce topuklu ayakkabıları, kullandığı birbirinden şık çanta ve kemerleri, fönlü uzun açık saçları , kocaman siyah gözlükleri ile sanki model kapağından fırlamış gibi meclis koridorlarında geziniyor. Hatta ne yalan söyleyeyim son zamanlarda giydiği leopar desenli paltosu, kırmızı ceketi, kırmızı ayakkabıları ile alıştığımız ,en modern dediğimiz, kadın siyasetçilerimizden bile daha modern.

 

Sevgili okuyucular ,uzun yıllar aktif siyasetin içinde yer aldım. İl başkanlığı, genel idare kurulu üyeliği, genel başkan yardımcığı görevlerinde bulundum. Bu süreçler zarfında neredeyse kadın gibi giyinmeyi unutmuştum. Dolaplarım bir sürü takım elbise ile doluydu. Siyah, lacivert, kahverengi pantolon ve ceketler. Mavi,siyah  veya beyaz gömlekler…

Elimde evrak çantam, erkek Ayşe şeklinde her göreve koştururdum.

Ne zaman ki aktif siyaseti bıraktım ,giyim tarzımı da tamamen değiştirdim.Özlediğim kadınsı etek ve elbiselere kavuştum.

Fakat halen daha göreve çağrıldığımda giyilmek üzere dolabın arkalarında, ‘siyaset kıyafetlerim’ dediğim pantolon ve ceketlerim , yerlerini muhafaza etmekteler.

 

Yalnız işin kötüsü  Nimet Çubukçu’yu izledikçe bana da cesaret gelmeye başladı. Nimet Hanım,  AKP gibi bir parti zemininde siyaset yaparken bu kadar şık ve modern giyinebiliyor ise ,neden ben de giyinmeyeyim ?

Karar aldım ,bir daha aktif siyasetin içinde görev alırsam ben de çekinmeden renkleri kullanacağım, ben de ince topuklar, kalın kemerler takıp,etek giyeceğim.

 

Erkek hegemonyasının hakim olduğu bir ortamda siyasetin zorluklarını bildiğimden giyim tarzımı da yıllar yılı hep onlara uydurmaya çalışmış, göze batmayan, dikkat çekmeyen kıyafetler giyer olmuştum.

Ama hayır, Sayın Çubukçu bu tabuyu yıktı…

En azın benim gözümde yıktı.

İtiraf ediyorum ,son zamanlarda örnek aldığım tek kadın siyasetçi  modern ve cesur giyim tarzıyla yeni Milli Eğitim Bakanımız  Nimet Çubukçu.

Sırf bu yüzden yeniden aktif siyasete girebilirim. İlgili makamlara duyurulur…