İNTERNET HABER

İzmir'im ne olmuş?


20 Ekim 2009
UZUN zamandır unuttuğum İzmir sokakları yine eski günlerine dönmüş. Hem de çok kısa bir süre içinde...

Bir süredir İstanbul’daydım. Birkaç gün önce Alsancak sokaklarında, unuttuğum bir manzarayla, aynı yerde, yeniden karşılaşmanın üzüntüsünü yaşadım.

  
Eski İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın döneminde, kökleri kazınmış olan yankesiciler, dilenciler, yeniden sokaklara dökülmüşlerdi.


Hüseyin Çapkın İzmir’e tayin olmadan önce, Alsancak Reyhan Pastanesi karşısında yanımda bir arkadaşımla yürürken, bir taksi şoförü yanıma yanaşmış ve “Hanımefendi birazdan çantanızı arkanızdan gelen iki çocuk çalacaklar. Lütfen dikkatli olun” sözleri ile beni uyarmıştı.

Ben ise şaşkınlıkla “Aaaa... Siz nereden biliyorsunuz?” gibi abuk bir yanıt verdiğimi hatırlıyorum.
Taksi şoförü; “Biz her gün burada durduğumuzdan hepsini tanır olduk. Sürekli bu bölgede bayanların çantalarını kapıp kaçıyorlar” açıklaması yapmıştı.

Bir taraftan teşekkür edip, diğer taraftan “Siz bu durumu biliyor, olaylara şahit oluyor, yankesicileri tanır hale geliyorsunuz da, İzmir polisi armut mu topluyor?” diyerek çantama sımsıkı sarılmış, söylene söylene yoluma devam etmiştim.

Bu konuşmanın üzerinden on dakika geçmişti ki karşı kaldırımdan bir bayanın “Çantam, çantamı çaldılar!” haykırışlarına şahit olmuştuk. Beni çarpamayacaklarını anlayan yankesiciler aynı dakikalarda kendilerine ne yazık ki bir başka kurban seçmişlerdi...

Benim şansım bir başkasının şanssızlığı olmuştu.Tıpkı İstanbul gibi...
 
HÜSEYİN Çapkın’ın İzmir’e atanmasıyla tüm bu kötü senaryolar son bulmuş, İzmir sokaklarında bir zamanlar güvenle gezer olmuştuk.

Ta kiii...birkaç gün önce İzmir’de yine Alsancak’ta, yine Reyhan Pastanesi’nin karşı kaldırımında, bizzat kendim benzer olayı yaşayana dek...

Yine bir kaos, yine haykıran bir kadın “çantammm!”

Kendi kendime “ben bu filmi görmüştüm” diye düşünürken yanıma dilenmek için yaklaşan çocuğun sesiyle irkildim... Bir de ne göreyim neredeyse her köşe başında kah kucağında bebekle, kah hasta pozuyla, çoluk çocuk dilenciler sokaklara dağılmışlar.

İstanbul sokaklarında artık yok olmaya yüz tutmuş, araba camlarına yaklaşarak herkesi rahatsız eden, korkutan dilenciler, yeniden İzmir sokaklarına peydahlanmışlar.

BU arada size biraz da İstanbul’dan bahsedeyim.

Hüseyin Çapkın göreve geldiğinden beri, İstanbul sokaklarında inanın nasıl derler ‘asayiş berkemal’. Hatta birçoklarının şikayet ettiği 69 YTL’lik “Kabahatler Kanunu” o kadar işe yaramış ki, İstanbul Travestileri, Emniyet Müdürü Çapkın hakkında suç duyurusunda bulunacaklarmış.
Neden mi?

Çünkü Travestilere, kaldırım kenarlarında gezme, trafiği engelleme, çevreyi rahatsız etme, gerekçeleri ile “Kabahatler Kanunu” çerçevesinde bol bol ceza kesilmiş. Emniyet görevlilerinin ceza verebilmelerini sağlayan bu kanun tabii ki Travestiler’in işine gelmemiş .
Cezaların “keyfi” kesildiği kanısına vardıklarından da yargıya başvurma kararı almışlar. Aman gecikmesinler...

Merak ettim de, acaba kimi kime şikayet edecekler?