İNTERNET HABER

İzmir'i kim kurtaracak ?


09 Eylül 2008

Sevgili okuyucular ,bugün 9 Eylül, İzmir"in kurtuluşunun 86.yıldönümü…

 

 30 Ağustos 1922'de zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin ardından düşmanı İzmir'den denize döken Türk Ordusu'nu sevinçle karşılayan İzmirliler, bugün aynı sevinci 86'ncı kez yaşayacak.

 

İzmir'in üç yıllık düşman işgalinden kurtuluşunun yanı sıra Kurtuluş Savaşı'nın bitişini ve düşmanın bir daha gelmemek üzere yeni cumhuriyetin sınırlarından çıkarılışını da simgeleyen 9 Eylül'ü çoşkuyla anmamak  hele hele içinde yaşadığımız şu günlerde mümkün değil.

 

 Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri..." emriyle bozguna uğrayan düşmanı İzmir'e kadar takip edip burada denize döken Türk Ordusu'nun 86 yılda ulaştığı noktayı ve o günden bugüne kadar İzmir"in geçirdiği evreleri şöyle bir düşünecek olursak ne demek istediğimi daha net anlatmış olurum.

 

İzmir hem Mustafa Kemal Atatürk"ün , hem de Türk Ordusunun çabalarını,  İzmir ve İzmilrliler için söylenen tüm eleştirilere rağmen boşa çıkarmadığını 86 yıl içinde  kanıtlamıştır.

 

İzmir ve İzmirliler  bugüne kadar hiçbir siyasi oyuna alet olmamıştır.

 

Her yıl coşkuyla kutlanan 9 Eylül Kurtuluş gününe CHP Genel Başkanı Deniz Baykal' da katılacakmış. Bugüne kadar İzmir"e pek ısınamamış olan Baykal"ın son zamanlarda İzmir"e gösterdiği yakınlık ,İzmir"in tek kalesi olarak kalması olsa da yine takdire değer bir davranış.

 

İzmir"e geldiğinde Sayın Baykal"a ve CHP İzmir il örgütüne  benden küçük  bir tavsiye; düşüncelerini Genel Merkeze kabul ettirmekte zorlanan DSP İzmir İl Başkanı"na kulak versinler.

 

DSP İzmir İl Başkanı Özdemir Sökmen CHP"ye yerel seçimlerde seçim ittifakı öneriyor. CHP"nin DSP"yi İzmir"de küçümsememesini belirten Sökmen; “ İzmir"i AK Parti"ye kaptırmamak istiyorsak iş birliği yapmalıyız. Hem Büyük Şehir adaylığı, hem 30 ilçe Belediye Başkan adaylıkları için ortak çalışma içine girmeliyiz. Sosyal demokratlar bir masa etrafında toparlanmalıyız. Fakat Genel Merkezim genel seçimlerde yapılan CHP-DSP işbirliğinin başarısız olduğunu, sinerji yaratmadığını düşünüyor.Ama İzmir"de durum farklı.Bu durumu Genel Başkanıma da ilettim. Fakat açıklamamı istemiyorlar”  şeklinde düşüncelerini aktarmış.

 

AK Parti"nin şu an tek hedefinin İzmir"i almak olduğunu göz önüne alacak olursak bu çağrıya sadece CHP"liler ve sosyal demokratlar değil ,İzmir"i seven herkesin kulak vermesi gerekli.

 

İş işten geçtikten sonra  “İzmir"i kim kurtacak?” sorusunu sormanın bir anlamı kalmaz…