İNTERNET HABER

İzmir’de Demokrat Parti ve Anavatan Farklılığı….


13 Ekim 2009

 

Bu hafta sonu gerek Demokrat Parti gerekse Anavatan Partisi için son derece önemli kongrelerle doluydu. Cumartesi günü Demokrat Parti İstanbul İl Kongresi, Fulya Polat Tesisleri’nde gerçekleşti. Kongre salonuna girdiğimde, eski-yeni bir çok tanıdık simaya rastladım. Demokrat Parti İstanbul İl Kongresi’nde mevcut aday Tekin Enerem, tek aday tek liste olarak yeniden İl Başkanı seçildiğinden salonda fazla bir heyecan yoktu.

Yılların siyasetçisi Orhan Keçeli  kongrenin renkli yüzüydü. Divan Başkanlığını yöneten Keçeli, ülkenin neden Demokrat Parti’ye halen daha ihtiyacı olduğunu ,birleşmenin önemini   sık sık dile getirdi.

Orhan Keçeli’nin konuşmasının ardından salona gelen Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, gerek Anavatan Parti’li gerekse Demokrat Parti’li üyeler tarafından çoşkuyla karşılandı. Yılların siyaset duayeni Hüsamettin Cindoruk’un İstanbul İl Kongresinde yaptığı konuşmada sarf ettiği sözler ayrı bir yazı konusu.

Şimdi gelelim, Pazar günü gerçekleşen Demokrat Parti İzmir İl Kongresi’ne…

Uzun zamandan beri hareketli geçeceğinin sinyallerini veren İzmir İl kongresinin dedikoduları, kongreden önce yola çıktığından “bakalım neler olacak” merakı herkesi sarmıştı.

Aslına bakarsanız bu durum gösteriyor ki Demokrat Parti ve Anavatan Partisi’nin birleşmesinden beklenen bereket meyvelerini vermeye başlamış. Belki de çok uzun yıllardan beri gerek Demokrat Parti, gerek Anavatan Partisi böyle çoşkulu,heyecanlı  bir kongre yaşamadı. Bir çok, bakanlık dahi yapmış olan  eski siyasetçilerin ,sadece  parti delegesi olabilmek  için girdiklerini mücadele , bana kalırsa son derece önemli bir gelişme.

Kongre salonuna gelince…DP İzmir İl kongresi istemeden de olsa ,sanki  biraz  Mehmet Ali Bayar’ın, sanki biraz da Rıfat Serdaroğlu’nun  şovuna alet olmuş. Salonda ki havadan bunu anlamamak mümkün değildi. Her iki siyasetçide kendilerine ayrılmamış olan yerlere oturmak için son derece fütursuzca hareket ettiklerinden az da olsa gerginliğe sebebiyet verdiler.

Hüsamettin Cindoruk’un 16 Mayıs’ta Genel Başkan seçildiği Kongre’de son dakikada Genel Başkan  adayı olan ve yanlızca 16 oy alabilen Mehmet Ali Bayar’ın sık sık Hüsamettin Cindoruk aleyhinde konuşmalar yapması, İzmir kongresinde genel merkezin adayı yerine Turhan Arınç’ı desteklemesi , kafaları oldukça karıştırdı.

Gelelim eski sağlık bakanımız Rırat Serdaroğlu’na; Uzun zamandan beri yeniden aktif siyasete girmek için temaslarını sürdürdüğünü bildiğim Rıfat Serdaroğlu, İl Başkanı Fatih Dalan’ın listesinden birinci sıradan  Ankara Delegesi oldu.

Sonuç; Beklenen oldu.Gençlik ve değişim DP’ye damgasını vurdu ve İzmir farklılığını bir kez daha kanıtladı.Seçilmiş olan İl Başkanı Fatih Dalan ve İl yönetim kurulu üyelerine başarılar dilerim…