İNTERNET HABER

İzmir seçimlerde Türkiye'ye örnek oldu !


31 Mart 2009

 

 

Sevgili okuyucular bırakın da bugün avazım çıktığı kadar “ En büyük İzmir , başka büyük yok !” naraları atayım.

İzmir büyüklüğünü , farklılığını bir kez daha bu yerel seçimlerde ortaya koydu. Seçim sandıkları açılmaya başladığı andan itibaren CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı , yani mevcut Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu açık ara fark ile öndeydi.

 

Daha önce ki yazılarımda da hatırlarsanız sizlere aktarmıştım  ; İzmir o kadar rahattı ki, Türkiye genelinde yaşanan seçim kaosu belki de bir tek İzmir’e uğramamıştı. Çünkü sonucu biliyorduk.

 

Seçim sandıkları açılmaya başladığı an bütün Türk vatandaşları gibi ben de soluğumu tuttum  illere göre açılan sandıkları ve sonuçları izledim. Ne yalan söyleyeyim ,29 Marttan birkaç gün önce açıklanan Konda’nın araştırması oldukça moralimi bozmuştu.

 

Adil Gür yönetimindeki A&G Araştırma Şirketi, CNN Türk için 21-22 Mart tarihleri arasında 44 ilde 5 bin 412 kişiyle yaptığı araştırmada, (İl Genel Meclis seçimlerinde oylar  kime, kararsızlar dağıtılmış hali); AKP yüzde 39.8, yüzde 26.4, MHP yüzde 15.7, DTP yüzde 5.3, SP yüzde 5.2, DP yüzde 2.6, DSP yüzde 1.4, diğerleri yüzde 3.5 olarak çıkartmıştı.

Buna karşın Tarhan Erdem'in yönetimindeki Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, NTV için 14-15 Mart tarihleri arasında 53 ilde 7 bin 615 kişiyle yaptığı araştırmada aynı soruda şu oranları bulmuştu: AKP yüzde 47.9, yüzde 23.5, MHP yüzde 14.3, DTP yüzde 4.2, SP yüzde 3.7, DP yüzde 2.3, DSP yüzde 1.6 diğerileri yüzde 2.5.

 

Adil Gür , Tarhan Erdem’in talebesi olduğundan ve de 22 Temmuz  seçimlerinde doğru tahminde bulunduğundan   dolayı Konda’nın araştırması şahsen bana daha inandırıcı gelmişti.

Neyse anlaşılan o ki boynuz kulağı geçmiş. A&G araştırma şirketi haklı çıktı.Türkiye genelinde seçim sonuçlarına bakarsak AKP kan kaybetmeye devam ediyor % 39.07, CHP önemli bir çıkış gösterdi % 23.32, MHP ise ciddi bir yükselişte % 16.16.

Seçim sonuçlarında benim kilitlendiğim en önemli nokta CHP ve MHP’nin oylarının toplamının AKP ‘yi yakalayıp yakalayamayacağı idi .Görüldüğü üzere %39.48 ile her iki partinin toplamı AKP ‘yi hem yakaladı, hem de burun farkıyla da olsa geçti.

Yani % 48 ile tehdit dönemi artık bitti…Bir nebze olsun rahat nefes alabiliriz.