İNTERNET HABER

İşte hadise yaratan şov !


17 Mayıs 2009

 

 

Perşembe akşamından hafta sonu gerçekleşecek olan DP ve DSP kongresini izleyebilmek, Ankara havasını koklamak için Ankara’ya gittim.

Ankara turuna öncelikle cuma günü 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i ziyaret ederek başladım. Çünkü Sayın Demirel bir an da aktif olarak siyasetin içine girerek DP kongresi ve Genel Başkan adayı Hüsamettin Cindoruk için kolları sıvamıştı. Güniz sokağı ziyaret ederek olayı bir de kendi gözlerimle görmek istedim.

Çünkü Demokrat Türkiye Partisi kurulduğu dönemde bile ,ki o partiyi Sayın Cindoruk ve silah arkadaşlarına kurduran kendisi idi, hiçbir şekilde Sayın Demirel bu kadar açık ve net destek vermemişti.

Ne olmuştu da Sayın Demirel bu kadar sinirlenmişti?

Güniz sokağa geldiğimde gözlerime inanamadım. Kapının önü ana baba günüydü. Anadolu’nun her yerinden kopup gelmiş delegeler, partililer gruplar halinde içeriye alınıyorlardı. Randevu saatinde içeriye girdiğimde de farklı bir tablo yoktu. Demirel belki de çok uzun zamandan beri  ilk kez “ Şimdi görev zamanı. Partiye ve Cindoruk’a sahip çıkın”  talimatı veriyordu.

Güniz sokaktan ayrıldıktan sonra DP Genel Merkezine gittim. Orada ki hava da çok farklı değildi. Fakat diğer taraftan da Genel Başkan Süleyman Soylu’ya sahip çıkmaya çalışan delegeler kulis halindeydiler.

Mehmet Ali Bayar’ın son dakika adaylığı ise hem şaşkınlık yaratmış ,hem de zamansız olduğu için tartışılır hale gelmişti.

Şimdi gelelim kongre gününe…

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki kongre salonu insanoğlu için yaşamayı imkansız kılacak derecede sıcak, boğucu ve havasızdı. Fakat tüm bu olumsuz şartlara rağmen DP ‘liler partilerine ve adaylarına sahip çıktılar.

İşte siyaset böyle bir şey…

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu kendince verdiği mücadeleden ,hakkını vermek lazım, vuruşarak yenik çıktı.

Fakat yılların tecrübeli siyasetçileri Süleyman Demirel ve Hüsamettin Cindoruk’a karşı kaybetmemek mümkün değildi.

Mehmet Ali Bayar ise siyasetin içinde mutlak olması gereken bir isim iken , her nedense merkez sağda yapılan bu hareketin içinde yer almak yerine  son dakikada tek başına kendini ortaya atarak çok düşük bir oy aldı.

Ve sonuç olarak    3. turda 559 oy alan Hüsamettin Cindoruk Demokrat Parti'nin yeni Genel Başkanı seçildi.

Cindoruk’un konuşmasında bence en etkileyici cümlelerden biri “ ihraç etmeye değil, ithal etmeye geldik”   cümlesi oldu.

Bence bu kongreden sonra yeni küskünler ordusu oluşacağına Soylu’da ,Bayar’da taşın altına ellerini koymalılar.

DP ‘nin cumartesi günü gerçekleşen kongresi “hadise yaratacak bir şov “ niteliğindeydi.

Bir de gençlik ve siyasi tecrübe birleşirse…

Zaten  yaşına karşın kendisine muhalefet yapanlara Sayın Cindoruk’ta hiçbir zaman  aksini savunmadı.