İNTERNET HABER

İsmet Sezgin'den şok açıklamalar...


26 Şubat 2009

 

Birkaç gün önce eski bakanlarımızdan İsmet Sezgin yani Türkiye’nin İsmet abisi” ile bir aradaydım.

Bugün 81 yaşında olan İsmet Sezgin Türkiye siyasetinde  60 yıldır yer almaktadır.Ve ağzından çıkan her kelime bana göre son derece önem taşımaktadır.

Sayın Sezgin’in siyasi özgeçmişini özetlemek gerekirse ;  Aydın Belediye Reisi'yken 27 Mayıs'ı, Gençlik ve Spor Bakanı'yken 12 Mart'ı, Maliye Bakanı'yken 12 Eylül'ü yaşadı. Arkadaşlarıyla Doğru Yol Partisi'nden (DYP) ayrılıp Demokrat Türkiye Partisi'ni (DTP) kurması 28 Şubat (1997) sürecinin yaşamasında ve Refah Partili koalisyon hükümetinin devrilmesinde etkili oldu. 1991-93 arasında İçişleri ve 28 Şubat sürecinden sonra kurulan Anasol-D hükümetinde Milli Savunma Bakanlığı yapan Sezgin sohbetimiz esnasında Türkiye’de son aylarda gelişen olayları,  Ergenekon, faili meçhul cinayetler ve DYP'nin yok oluş nedenlerine değindi.

Ergenekon olayları ve tutuklanmalar konusunda Sezgin ; “ Hayatımda pek çok dava gördüm ama Ergenekon gibi gayri ciddisini görmedim. Meczup mu, ajan mı, yoksa kullanılan bir tetikçi mi olduğu belirsiz bir kişinin iddiaları dikkate alınarak insanlar tutuklanıyor. Aralarında orgenerallerin bulunduğu sanıklar ne ile suçlandıklarını bilmiyorlar. Ama insanların kafasının karışmasına neden olan birtakım olaylar da var tabii. “ şeklinde düşüncelerini aktardı.

Kendi İçişleri Bakanlığı döneminde yaşanan olaylarla ilgili ise şöyle konuştu  ; “ O dönem ekip olarak terörle mücadelede yoğun bir çaba içine girdik. Bana gelip "siz niye bu kadar Abdullah Öcalan ile uğraşıyorsunuz. İzin verin terörü bitirip size onun kellesini getirelim" diyen birçok kimse oldu. Ama isim vermem. Onlara, Türk devleti bu konuyu hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı çerçevesinde yapacaktır, dedim.
Benden sonra "terör örgütünün kökünü kazıma" düşüncesiyle yeni birtakım konseptler hazırlandı, farklı örgütlenmelere gidildi. Bu arada da öyle görülüyor ki bazı sorumsuz kişilere görev verilmiş. Bu kişilerin daha sonra kendilerine verilen yetkileri suiistimal etmiş ve devletin imkânlarını çıkarları için kullanmış oldukları anlaşılıyor. Kimi devlet yöneticisine göre demek ki, onca asker ve polis devleti koruyamıyor.
Faili meçhul cinayetlerin çoğunun izah ettiğim tarzda görevlendirilen kişilerce yapıldığını düşünüyorum. Terörle mücadele adına oluşturulan teşkilatların kliklerindeki çekişmeden de kaynaklandı bu. Bir de iç menfaat çekişmeleri sonucunda cinayetler işlendi. Mesela PKK, örgüte ihanet ettiğini ileri sürdüğü pek çok kişi infaz etti. Bunları devlete mal etmeye çalıştı. “

Sezgin ile yaptığımız sohbette söz en sonunda DYP’nin erimesine geldiğinde İsmet Sezgin bugüne kadar hiç kullanmadığı sözleri kullandı ve inanılmaz açıklamalar yaptı ;  Büyük bir kitle partisi olan DYP, aile partisine dönüştürüldü. Demokrasinin çoğulcu, katılımcı, özgürlükçü bir rejim olduğuna inanmayan kişilerin başa getirilmesinin partiyi getireceği nokta buydu. Bugün Türkiye'nin çektiği bütün sıkıntının sebebi de partilerde, parti içi demokrasinin olmayışıdır. AKP'de tek güç Recep Tayyip Erdoğan'dır. En küçük ilçenin belediye başkanını bile o seçiyor. 1955'te Aydın'da Adnan Menderes'e rağmen Belediye Başkanı oldum. Aradan 54 sene geçti. Bu sürede parti içi demokrasi anlayışında geri gittik. Bugün Deniz Baykal ve Erdoğan'ın hem de kendi seçim bölgelerinde istemedikleri hiçbir adam aday dahi olamaz.

Eski arkadaşlarla biraraya geldiğimizde "keşke bu hale gelmeseydik" diyoruz. Ama o partide kalıp mücadele edemezdik. Çünkü genel başkanımızın kaynağı belli olmayan muazzam bir serveti vardı. Hesabı verilemeyecek o servetin bekçiliğini bizler yapamazdık. DYP'nin 1993'teki kongresinde yaşanan genel başkan değişikliği olayların rayından çıkmasına yol açtı. Çiller'in genel başkan seçilmesi hem partinin çöküşünün başlangıcı oldu hem de Türkiye'yi bugünlere hazırladı.
Partiyi de devleti de Özer Çiller yönetti. Pek çok bakan ve milletvekili arkadaşlarımızın muhatabı oydu. Adres gösteriliyordu. “

İşte  siyasete 60 yılını vermiş Türkiye’nin İsmet abisini acı ama gerçek sözleri…