İNTERNET HABER

IMF Toplantılarından kısa anektodlar


08 Ekim 2009

 

 

ALİ BANA TEKLİF GELDİ Mİ?

 

 

 Başbakan , ile 45 milyar dolarlık görüşmelerinin yapıldığı yönündeki bir soru üzerine önce , "bana bu yönde bir teklif gelmedi" demiş, ardından Başbakan Yardımcısı 'a dönerek "Ali sana böyle bir teklif geldi mi?" diye sormuş.

Babacan da böyle bir teklifin olmadığını söylemiş.

Başbakan Erdoğan, "En ince ayrıntılarına kadar inceleniyor. İnşallah bu işi kapatırız, IMF de rahatlar, biz de rahatlarız" demiş.

Hani rakam o kadar önemsiz ki IMF ‘den para gelse sanki Başbakan’ın  ruhu duymayacak gibi bir hava var.

 

BAŞBAKANDAN KRÜSEL KRİZ YORUMLARI;

 

 Erdoğan dünyada yaşanan krizile ilgili şöyle demiş:

herkese acı bir şekilde, inanılmaz boyuttaki refaha rağmen hâlâ yoksulluğun önüne geçilemediğini hatırlattı. Dünyanın bir bölümü sınırsız bir şekilde tüketirken diğer bir bölümü de nedeniyle hayatta kalma mücadelesi veriyor. Dünyanın bir kısmında inanılmaz bir yaşanırken, diğer bir kısmında ne yazık ki bir avuç pirinç bulmak dahi imkânsız hale geldi.
Bir kesim zenginleşirken diğer kesim fakirleşti. Bir yerde refah artarken diğer bir yerde sefalet arttı. 3 G, 4 G teknolojisini yaşayan bir dünyaya karşılık kabul edelim ki hayatı boyunca ‘alo’ dememiş hatırı sayılır bir insan topluluğu var.”

Hani kriz  teğet geçiyordu, geçecekti,ya da geçmişti..?

 Ya da ,delip geçen ne idi?.

 

GÜNAH ÇIKARAN ÇIKARANA

 

  Başkanı , günah çıkarmış ;  “ Krizde, 59 milyon kişinin daha işsiz kalacağını, hayatların mahvolduğunu, kız çocuklarının okula gidemediğini, ev kadınlarının hangi yemek öğününü kessek diye düşünür hale geldiğini söylemiş. Zoellic ayrıca ,   “Yeni bir dünya düzeni inşa etmemiz gerekiyor. Yeni düzen ‘sorumlu küreselleşme’ olmalıdır. Kapitalizmden üretken sisteme geçmeliyiz” demiş.

Desenize biz yine yolda kaldık. Zoellic’in bahsettiği o düzene biz zaten ulaşmayı başaramamışken, şimdi de zaten var olan işsizliğimize daha da işsizlik ve fakirlik eklenecek. Başbakana göre bizi henüz teğet geçen kriz bizi de delip geçecek…