İNTERNET HABER

IMF değil dünyayı kadınlar kurtaracak !


01 Ekim 2009

BAŞBAKAN Yardımcısı Babacan dün IMF-DB Toplantıları hakkında bilgi verirken masamda duran bir yazı gözüme ilişti. Küresel krizin evrensel krize dönüşmesi, bilindiği üzere dünyada ekonomik krizi had safhaya getirdiğinden, IMF-DB Toplantılarında bol bol kriz ve değişen iklimler konuşulacakmış. Dün Sayın Babacan, bizlere canlı yayında bu konuda geniş bilgiler verdi.Bu seminerlerde bol bol beyin fırtınaları yapılacakmış.
Tüm bunları dinlerken masamda duran yazı daha da önem kazandı. Hatta mümkün olsa hemen canlı yayına bağlanarak; “Yormayın tatlı beyinlerinizi krizin çözümü bulundu” diyecektim ki son dakika vazgeçtim.
Çünkü bu mutlu haberi önce siz okurlarımla paylaşmak istedim.
Boston Danışmanlık Grubu’nun yeni bir araştırmasına göre, önümüzdeki beş yılda devreye gireceği tahmin edilen, kadınların eskiye göre ilaveten kazanmaya başlayacakları 5 trilyon dolar civarındaki gelir sayesinde, kadınlar kriz sonrasında dünya ekonomisinin motor gücü olacaklarmış..
Yani dünyayı krizden biz kadınlar kurtaracakmışız!
Bugün unutmayalım ki ,dünya genelinde erkeklerin toplam geliri hâlâ kadınların gelirinin iki katından fazla. Ancak aradaki bu fark, rapora göre, kadın-erkek maaşları arasındaki farkın küçülmesi ile azalacakmış. Yani artık parayı veren düdüğü çalamayacakmış. Sonunda eşit kazançlar sayesinde biz kadınlar erkekler ile eşitlik mertebesine yükselmiş olacağız.
Ayrıca araştırmaya göre, çalışan kadınların sayısındaki artışa bağlı olarak, önümüzdeki birkaç yılda gelirlerde yaşanacak artışın çok büyük kısmı kadınların eline geçecekmiş.
Güç bizde artık!
YANİ bu demek oluyor ki; Alışverişi kim yapar? Kadınlar...
Alışverişte sürükleyici unsur kimdir? Kadınlar...
Durun daha bitmedi... Bu inanması güç olan değişim sayesinde bir çok dengelerde değişecekmiş. Çünkü az sayıda lider bu etkinin büyüklüğünü kavrayabilmiş. (Kavrayamayanlar arasında eminim biz birinci sırada geliyoruzdur. Çünkü burada şu soru devreye giriyor; Üç çocuk doğurması beklenen bir Türk kadını, nasıl olur da evin erkeği kadar performans sergiler ve eşit düzeyde para kazanabilir?)
Goldman Sachs’ın Ağustos’ta yayınladığı “Cüzdanın İktidarı” (The Power of the Purse) adlı raporda kadınların gelecekte ekonominin motoru haline geleceği iddia edilirken, kadınların gelecekteki harcamalarının daha ziyade sağlık, eğitim ve çocukların mutluluğuna odaklanacağına da dikkat çekiliyor.
Araştırmada, erkeklerin harcamalarına kıyasla daha fazla “beşeri sermayenin gelişmesini destekleyeceği”, bunun da “önümüzdeki yıllarda ekonomik büyümeyi besleyeceği” tespitinde bulunuluyormuş.
Sözün kısası IMFíle değil, biz kadınlarla iyi geçinmeye, yani bizi izlemeye devam edin...