İNTERNET HABER

İlkokullar da Frankeştayn gıdalar övülüyor!


14 Aralık 2009

Olacak şey değil…!

Günler, haftalar ,hatta yıllardır GDO’lu ürünlerin zararları, kontrol altında ithal edilmeleri yönünde yazılıp çizilmeyen şey kalmamışken, ilkokullarda MEB uyguladığını öğrendiğim eğitim programı inanın beni isyan ettirdi.

Kitaplarda Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) mükemmelliğinden söz edildiği yetmiyormuş gibi, ayrıca Gen programcılığı veTarım mühendisliğinin "Geleceğin en parlak meslekleri" olduğundan bahsedilip, gelecek 10-15 yıl içinde bazı mesleklerin tamamen ortadan kalkacağı veya büyük bir değişim geçireceği de belirtiliyor.

GDO'lu ürünleri hızla artan dünya nüfusunu doyurmak için kurtarıcı ürünler olarak belirten ders kitabında ki anlatım aynen şöylegeçmekte ;

"Hızla artan dünya nüfusunu doyurmak için genetik uygulamalarla balık üretimi hızlandırılacak. Sebze ve meyvelerin daha hızlı büyümesi sağlanacak. Bu işlemler yapılırken doğadaki beslenme zincirinin bozulması olasılığına karşı da gözlemciler işbaşı yapacak.

Geçmişteki tarım uygulamaları artık yerini gen mühendisliğiyle ortak yapılan çalışmalara bırakıyor. Yeni yöntemlerle, protein açısından çok zengin ürünler yetiştirilebilecek. Protein ve diğer vitaminlerle zenginleştirilmiş domates yetiştirilecek. İnek, koyun ve keçilerden ilaç yerine kullanılacak süt sağmak mümkün olacak. Bu da tarım mühendisliğinin önem kazanmasını sağlayacak.

Tarım Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemeyle GDO'lu ürünlerinTürkiye'ye girişinin kolaylaştığı yönünde tartışmalar hala güncelliğini korurken Milli Eğitim Bakanlığı'nın küçücük beyinleri henüz  netlik kazanmamış konu hakkında eğitmeye çalışması bana kalırsa ivedi olarak durdurulması gereken bir durum.

 İlköğretim 4. Sınıf Türkçe kitabında, çocuklara GDO ‘lu ürünlerin okutulmakta olduğundan bana gelen bir elektronik postadan öğrenene kadar benim de haberim yoktu. Konudan rahatsız olan bir velinin göndermiş olduğu bu e-mail umarım hem gerekli makamları ,hemde  konu hakkında bilgi sahibi olmayandiğer velileri uyarmaya yardımcı olacaktır.

Lütfen, bilenler bilmeyenlere,duyanlarduymayanlara,okuyanlar okumayanlara haber versinler…!