İNTERNET HABER

İlk feminst; Hz. Ayşe ( AİŞE )


14 Mayıs 2008

 Sevgili okuyucular , kadın konusu konuşulurken, gerek Kuran"daki model Havva, gerekse Peygamberlerimizin ve Müslümanlar" ın hayatında önemli rol oynamış Hz.Hatice, Hz.Ayşe gibi kadın şahsiyetleri yeniden incelemek gerekmekte .

Örneğin ; İlk feministin Hz.Ayşe olduğunu, çok eşliliğe karşı Peygamberi sorgulayarak,eleştirdiğini biliyor muydunuz?

( Tabi bir  de “ kadın “ ve “çok eşlilik “ konularına değindiğimde, bana laf etmeden önce Kuran"da ki kadınlarımızı incelemelisiniz..Herhalde Hz.Ayşe"nin mücadeleci ruhu isim benzerliğimiz yüzünden bana da yansımış . İsmimin sonuna eklenmiş olan “m” harfi  tamamen modernleşmeye öncülük etmek amacı ile dedem tarafından konulmuş .Bu arada bu bölümün tamamen konu dışı olduğunu ve şaka amacı  ile yazıldığını da belirteyim.Lütfen ciddiye almayın)

 

Eğitimden siyasete pek çok alanda ,tarihe damgasını vurmuş olan Hz.Ayşe ,vahiy sürecinde ve sonrasında bir kadın olarak çok önemli bir rol oluşturur.

 

Cemel Savaşı"nda devesinin üzerinde komutanlık yapan, hitabet sanatını çok iyi bilen ,şiir, tarih, tıp konusunda uzman,2210 hadis derleyen, hatta siyasetin içinde yer alan Hz.Ayşe"yi araşırmacılar “ zeki, hiperaktif ve kıskanç” olarak tanımlıyor.

 

Prof.Dr. Rıza Savaş Hz Ayşe"yi; “ Hz.Ayşe ,peygamberimizin vefatından sonra İslam"ı en iyi bilen, islam düşüncesine " tenkit" i getiren kişiydi ve yaygın görüşün aksine evlendiğinde dokuz yaşında değil 18 yaşındaydı...” şeklinde tanımlarken ,
Diyanet Vakfı Kadın Kolları Başkanı Ayşe Sucu  Hz.Ayşe hakkında ;
“ Hz.Ayşe son derece zeki,kendine güvenen,bilgili,vahiyle içli dışlı, en yüce otorite olan Peygamberimize sorular sorabilecek kadar Kuran"a hakim, tartışan , yorumlayan bir “kadın şahsiyet “olarak  çıkıyor karşımıza.Onun için kadın varlığını ve kadın mücadelesini her alanda hissettiren “öncü kadın “diyebiliriz.Peygamberimiz 25 yıllık evlilik hayatında gerek ilk ve tek eşi Hz.Hatice"ye ,gerekse Hz.Ayşe ve diğer eşlerine, kimlik,kişilik ve hakları konusularında büyük özgürlük ve sorumluluk alanı tanımış, şahsiyetlerini oluşturmaları ve korumaları noktasında büyük destek vermiştir” diyor.

 

Prf.Dr.Rıza Savaş"ın anlatımına göre Hz.Ayşe"ye ,zina yaptığı konusunda iftira atılınca Hz.Muhammed"in çok üzülmesi üzerine Hz.Ali"nin “Neden bu kadar çok üzülüyorsun,onu boşa başkasını al” demesi ,Hz.Ayşe"yi çok kırmış.Ona inanmadıkları için annesi ve babasına da kırılan Hz.Ayşe"nin kendisini aklayan ayetler gelince annesi ve babasının “Kalk kocana teşekkür et” sözlerine tepkisi ise daha da çarpıcı: “ Vallahi kalkmam,kimseye teşekkür etmem,sadece Rabbime hamd ederim”

 

Daha fazla söze gerek var mı? Arif olanlar anlarlar...
Sözüm din kisvesi altında kadınlarımıza  gereken değeri vermeyerek onları itip kakanlara... Müslümanlıkta çok eşliliği savunanlara ....