İNTERNET HABER

İki Recep arasında ki fark...


04 Mart 2009

Türkiye’nin son yıllarda en çok reyting yapan filmi Recep İvedik. En çok reyting yapan siyasetçisi ise Recep Tayyip Erdoğan’dır .

Peki her iki Recep arasında ki  benzerlikler nelerdir .Bir; Her ikisi de öfkelenince kendilerine hakim olamıyor,İki: her ikisi de halk dilini kullanıyor, üç: her ikisi de kızgınlıklarını kabadayı tavırlarla sergilemekten çekinmiyorlar.

Sonuç ; Dönem Recep’ler dönemi…

Sık sık kullanılan “ öfke belagat sanatıdır”  sözü için eskiler `muktezayı hale mutabakat sağlamaktır` derler.

Bu arada belagat ile öfkeyi birbirine karıştırmamak gerekir. Öfke; bilinç ve söz ölçüsüzlüğünün sonucudur. Belagat ise hem ölçü hem de estetik içerir.

Herkesin sözünde, davranışında ve yargısında insaflı ve ölçülü olması esastır. Özellikle devlet adamlarının, siyasi önderlerin ve bilim adamlarının herkesten daha çok bu ilke ve değerlere bağlı olması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki ,yalnız kendini temsil edenlerin sorumluluğuyla kurumları ve toplumları temsil edenlerin sorumluluğu aynı değildir.

Had bildirmek, her şeyden önce haddini bilenlerin hakkıdır ki, bizim siyasetçilerimiz memleketin,halkın sorunlarını bıraktılar ,sürekli birbirlerine had bildirme halindeler.

 Şimdi gelelim ,neden bütün bu satırları yazma gereği duyduğuma ; Ülkeyi yönettiğini ya da kendini devlet adamı sananların özellikle meydanlarda kullandıkları üslup son derece rahatsız edici bir hal almıştır.

Büyüklerimiz  “Üslubu beyan aynıyla insan” derler.

siyasetinde görülen seviyesiz üslup, ülkedeki siyasi seviyeyi gösteren önemli bir kriterdir.Siyasetçilerimizin kullandıkları  ifadelere bakar mısınız: `Ananı da al ve git!`. `Alçaktır, şerefsizdir`, `Ulan müfteri!`, `Sayın Baron `, `Kelle ` ….

Bu arada Türkiye’de ilk defa bir başbakan için “ Son Osmanlı Padişahı “ pankartı açıldı.Aslında Türkiye bir çok ilki yaşadı; 

İlk defa bir başbakan çiftçiye “Ananıda al git” dedi.

İlk defa bir başbakan şehid ziyaretinde “Askerlik yan gelip yatma yeri değildir” dedi.

İlk defa bir başbakan 300 metrelik  gemiye , gemicik dedi.

İlk defa bir başbakan kendi okunmasını istemediği gazeteleri okumayın,televizyonları açmayın ,dedi.

İlk defa bir başbakan için cumhuriyet mitingleri yapıldı.

İlk defa bir Başbakan çiftçilere " Gözünü toprak doyursun" dedi.

 

Ben şimdi çocuğuma nasıl “oğlum büyüyünce vatana ,millete yararlı bir siyasetçi,devlet adamı ol !” derim , sorarım sizlere…