İNTERNET HABER

Herkes kendine Müslüman


27 Haziran 2009

Başörtüsü namı diğer türbanın Türkiye’de sık sık ortalığı germesine seyirci kalan ülkeler, iş kendilerine gelince, bir anda durumun ne kadar rahatsız edici olduğunu fark etmeye başladılar.

 Örnek Fransa…Fransa Ulusal Meclisi, ülkede giderek daha fazla Müslüman kadının baş ve vücutlarının tamamını örten çarşaf ve burka giymesiyle ilgili olarak soruşturma komisyonu kurulması kararı almış.

Ne tesadüf ki, bilindiği üzere türban -devlet ilişkisi olayı başka  mecralara taşımaya başladığı için her geçen gün artan bu görüntüden  biz de kendi ülkemizde şikayetçiyiz.

Fransa’da ki girişimin öncüsü Vénissieux Belediye Başkanı ve Rhône bölgesi Komünist Partisi milletvekili André Gerin, “Komisyonun, Fransız toplumunda, bazı dini uygulamaların, laiklik ve cumhuriyet ilkeleri ile bağdaşıp bağdaşmadığını araştırması gerektiğini” kaydederken, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de burkanın Fransa topraklarında hoş karşılanamayacağını söylüyor.

 Sarkozy, parlamentoda yaptığı konuşmada burka giyilmesinin din ile alakası olmadığını bunun özgürlük ve kadın haysiyetine aykırı olduğunu belirtmiş. Burkanın “boyun eğme ve aşağılama işareti”olduğunu, Fransa’nın burkayı kabul edemeyeceğini söylemiş. Ayrıca “Ülkemizde, kadınların sosyal hayattan kopuk, kimliğini gösteremeyen, örtüler arkasındaki esirler olmasına izin veremeyiz” demiş.

Müslüman azınlığın en yoğun bulunduğu Avrupa ülkesi olan Fransa’da uzun süredir kadın hakları hakkında tartışmalar yapılıyor. Özellikle büyük kentlerin sorunlu banliyölerinde  çarşaf ve burkalı kadın sayısındaki artış laik kesimlerin tepkisi ile karşılaşıyor. Ülkedeki bazı bakanlar kamuya açık alanlarda burka giyilmesinin yasaklanması görüşünü savunurken,  kimi çevreler mücadelenin yasaklamalarla değil eğitimle gerçekleşebileceğini savunuyor.

Yani bizim de söylediğimiz gibi ; Eğitim şart !

Bir de şu hatırlatmayı yapmak istiyorum ; Fransa 5 yıl önce orta dereceli okullara, daha sonra da kamuya açık resmi dairelere başörtüsüyle girilmesini yasaklamıştı.

Biz de ara ara gündeme getirilerek kamusal alanda dahi serbest bırakılmak istenen , bu nedenle ülkeyi geren “başörtüsü “, Fransa’da  görüntü kirliliği yaptığından ve kadın haklarına saygıdan  dolayı yasaklanmış durumda.

Ha burka, ha başörtüsü,

Hala AB ‘ne gireceğimizi hayal edenler var mıdır acaba ?