İNTERNET HABER

Her Dört İnsandan Biri Müslüman


17 Kasım 2009

Geçtiğimiz günlerde bazı araştırmaları incelerken PewAraştırma Merkezi’nin üç yıl süren araştırmasının sonucuna rastladım. Dünyanınfarklı bölgelerinde toplam 232 ülkede yapılan bu araştırmada nüfus sayımıbilgileri başta olmak üzere bütün demografik çalışmalar ve nüfus yapısı analizlerikullanılmış. Sonunda  ortaya şimdiyekadar Müslümanlar hakkında yapılmış en kapsamlı araştırma çıkmış.


Dünyada ki Müslümanların sayısının 1 milyar 57 milyonubulduğunu , ben de araştırma sonucunu okurken öğrenmiş oldum. Bu sayı dünyadaki her dört kişiden birinin Müslüman olduğunu göstermekteymiş.


İslamiyet’ in kalbi bildiğimiz Orta Doğu meğersem kalbi değilmiş. Dünyada Müslüman nüfus,  en fazla Asya Kıtasında yaşamaktaymış.

Endonezya, Pakistan, Bangladeş, İran ve Türkiye bu kıtadaolduğundan bu durum bana pek de şaşırtıcı gelmedi. Sadece Endonezya’da tam 203milyon Müslüman yaşadığını biliyor muydunuz? İnanın ben de araştırma sonucunuinceleyene kadar bilmiyordum.


Avrupa’da ki nüfusun beşte biri Müslümanlardanoluşmaktaymış.Toplam   sayıları Avrupa’da38 milyon olan Müslümanların 4 milyonunu ise Almanya’da yaşamaktaymış. Banakalırsa ,Hitler ırklarını bu kadar bozacağımızı bilseydi ,Yahudilerin yanındaMüslümanları da mutlaka sabun yapmaya kalkardı.


Avrupa’da hızla artan Müslüman nüfusa bakılacak olursa 15-20yıl içinde her iki kişiden biri Müslüman olacakmış.


Şimdi gelelim benim  konu ile neden bu kadar haşır neşir olduğuma…


Son zamanlarda mahalle baskısı şikayetleri ve  ılımlı İslam olma mücadelesi veren iktidarpartisi yüzünden bir çok kesimden neredeyse aynı cümleleri duymaya başladım ; “Dinimi sorgulamaya başladım ” , “ Ataist olmayı yeğler hale geleceğiz yakında”…..gibisöylemler yavaş yavaş fısıltı halinden çıkıp  çığlık haline geleceği korkusu yaşıyorum.

Muhafazakar kesimin kaygıları ile bizlerin kaygıları birbiriile çarpıştığında zarar görenin halkımız ,ülkemiz olduğu gerçeğini son yıllardafazlası ile yaşamaktayız. Araştırma sonucunu incelediğimde, dinine bağlıMüslüman bir genç kadın olarak ,sokakta ki her iki insandan birinin önümüzde kiyıllarda Müslüman olacağı düşüncesine sevineceğime her nedense daha dakaygılanmaya başladım.


Peki beni bu duruma kimler getirdi? Neden sevineceğime ülkem, Müslüman kardeşlerim adına endişeye düştüm? İşte sanırım asıl aşılması,anlaşılması gereken sorular ve cevapları, bizlere ve de gelecek nesilleredoğru yolu gösterecektir.