İNTERNET HABER

Hani halkın ekonomik durumu iyiye gidiyordu?


11 Haziran 2008

 

 

 

Türk halkı kredi kartı borcu ödemesinden çektiğini anlatmaya başlasa herhalde dram dolu binlerce film çevrilir.

Gazetelerin üçüncü sayfa haberlerine dikkat edecek olursanız kredi kartı mağdurlarının ne durumlara düştüğünü açık ve net görürsünüz.

Ahmet Çakar"ın sunduğu “Şansa Bak” yarışmasında bile yarışmacılar kredi kartı borcunun durumuna göre seçilmekte.Her çıkan yarışmacının tek bir amacı var; Kredi kartı borcunu kapatmak.

 

Bankaların takipteki kredi tutarı 9.7 milyar YTL"yi bulmuş. Kişi başına borç takibi listesinde İstanbul açık ara zirvede yer alıyor. İstanbullular kişi başına ortalama 396 YTL tutarında banka takibine girerken, ardından 258 YTL ile Denizlililer, 233 YTL ile de Ankaralılar sıralanıyor.

 

Kişi başına en düşük takipte borcu bulunan iller ise 9 YTL ile Şırnak, Tunceli ve Bingöl olmuş. Bankalar Birliği verilerine göre ocak-mart 2008 içerisinde yaklaşık 1.1 milyar YTL olan idari ve kanuni takipteki krediler, toplam tüketici kredilerinin yüzde 1.68"ini oluşturuyormuş.

Ocak-mart 2008 döneminde kanuni takipteki krediler, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 132 artmış. Dönem içinde kanuni takibe geçilen kredilerin yüzde 26"sını taşıt, yüzde 19"unu konut, yüzde 54"ünü ihtiyaç, yüzde 1"ini ise diğer krediler oluşturuyormuş.

 

Bankacılık sektörünün mart itibariyle 320 milyar YTL olan toplam kredilerinin yüzde 3.06"sı yani 9.7 milyar YTL"si ise takipteki krediler sınıfında yer alıyormuş.

 

Anlayacağınız  halkımız  borcunu ödeyemiyor. Zaten seçim döneminde de sokaktaki her iki vatandaştan biri bu nedenle AKP "ye oy vermedi mi?

Yani halkımız istikrar bozulur,aldığı kredilerin faizleri fırlar korkusuyla ,borcunu kapatabilme umuduyla AKP"ye oy verdi.

Peki ne oldu?

Daha da borçlandı, borçlandırıldı…

Son derece akıllıca bir taktik.

 

Şimdi de yaklaşık 9 milyon vatandaşı ilgilendiren Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarında haciz sıkıntısı yaşanıyor. KEY ödemeleri, başta bankalar olmak üzere birçok, kamu kurumunun ve özel şirketin iştahını kabartmış durumda. Bankalar, kredi kartı ve tüketici kredisi alacaklarını tahsil etmek için, telefon  şirketleri telefon görüşme ücretlerini, diğer birçok kuruluş da vatandaşlardan olan alacaklarını tahsil etmek için KEY listesinin peşine düşmüş.

 

Bugün seçim olsa borçtan gırtlağına kadar batmış olan halkın yine aynı şeyi yapıp AKP"ye oy vermemesi için bana neden gösterebilir misiniz?