İNTERNET HABER

Hangi Burjuvaziyi tartışıyoruz?


20 Mart 2009

 

 

Son günlerin yeni  trend konusu “ İslami Burjuvazi olur mu? “ sorusu. Konu hakkında sık sık bir bilenler ekran ekran gezerek tartışmakta. Ben de ilgiyle izlemekteyim.

 

Gerek halkın gerekse tartışmacıların en gözüne batan durum nedense  başlarında ki son model eşarplarla , son model ciplere binen  kadınlar.

 

Bu bayanlar belki de çok uzun yıllardır varlıklarını sürdürmekteyken neden şimdi dikkat çeker oldular?

 

Ya da soruyu şöyle sorayım.

Sayıları her geçen gün arttığı için mi dikkat çekmeye başladılar?

 

İsterseniz gelin önce neyi tartıştığımızı anlayalım.

 

Burjuva ve burjuvazi nedir?

Burjuva, köylü, işçi ya da soylu sınıfına dahil olmayıp, sosyal statüsünü ve gücünü, eğitiminden, işveren konumundan ve zenginliğinden alan kentli kişiye denir. Bu kimselerin oluşturduğu sosyal sınıfa da burjuvazi denir.

 

Şimdi gelelim tartışma konusuna ; Türkiye muhafazakarları arasında bir burjuvazi sınıfının oluşması ne anlam taşımakta ?

 

Yani anlayacağınız İslami burjuvazi çoktan oluşmuş.

 

Emre Kongar gibi laik kesimin önde gelen isimlerine göre,İslamcıların burjuvalaşmaları ne Türkiye için bir tehdit, ne de telaş edilecek kadar vahim bir durum. Fakat Kongar’a göre “burjuvazi İslamlaştırılıyorsa  ,bunun doğrudan doğruya bir rejim tehdidi oluşturduğu açık .

 

Emre Kongar gibi ben de her ikisinin  eş anlamlı yürüdüğünü düşünüyorum.Burjuva sınıfı dinin özel alanına girmeye başladığı zaman ,  yardım dernekleri ve cemaatler devreye giriyor.

 

Diğer taraftan  hatırlarsanız Saadet Partisi’nden Mehmet Bekaroğlu ,bazı dindarların hayli zenginleşmelerine karşılık ,bir kesimin daha da yoksullaştığını savunmuştu. Bekaroğlu’nun bu çıkışı bana kalırsa son derece doğru  ve önemli bir tespittir.

 

Tabi bir de dindar kesimin kabuğundan çıktığı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor. İşte burada Chanell veya Vakko eşarplar, son model cipler devreye giriyor.

 

Parklar da, banklarda baş örtülü genç kızlarımızın eskiye nazaran daha cesurca erkek arkadaşları ele ele oturdukları dikkatinizi çekmiyor mu?

 

Konumuza dönelim, göbeği açıkta olan veya dövmesi olan bayan  cibe binerken, neden baş örtülü olan binmesin?

Tabi ki binecek…

Peki her geçen gün sayıları neden artmakta ve neden bu konu her kanalda sıkça tartışılmakta?

 

Çünkü ,bizler  her zaman ki gibi bardağın sadece üstünden baktığımızdan dolayı ekranlarda   burjuvazinin İslamlaştırılmasını” tartışacağımıza ,” İslami burjuvaziyi” tartışıyoruz.