İNTERNET HABER

Gerçekten dokunulmazlıkları var !


16 Mart 2009

 

 

Hepimizin bildiği gibi Milletvekillerimizin dokunulmazlıkları var, hatta ellenmezlikleri, hatta yaklaşılmazlıkları, hatta soru sorulmazlıkları  dahi var. Farkında mısınız, yavaş yavaş bu durum onların kendilerini insan üstü ırk zannetmelerine kadar da gitmeye başladı.

 

Bu kanaate nasıl mı vardım? Erkanlarda gün geçmiyor ki ağzı burnu kapatılarak uzaklaştırılmaya çalışan, tartaklanan ,susturulan vatandaşlarımızı  görmeyelim.

Vatandaş derdini kendini mecliste temsil eden insana ,yani vekiline anlatmaya çalışıyor ,aldığı cevap; “ Artistlik yapma, sesini yükseltme

 

Ayda yılda bir seçim dönemi gelmiş ,vekili,ya da bakanı ayağına kadar gelmiş, tabi ki vatandaş fırsatı değerlendirmek isteyecek.Randevu istese alabilecek mi?

 

Bilmeyeli vekilliğin manası mı değişti,  diyerekten tekrar “milletvekili” kelimesinin sözlük anlamına baktım.

 

Milletvekili nedir? Adından da anlaşılacağı gibi Millletvekili ,milletin temsilcisidir. Milletin kendi içinden seçerek ,Başkente gönderdiği bir kişidir.

 

Yani senin,benim gibi bir vatandaş. İçimizden biri.

Peki , “Millet”  nedir? Millet, zengin bir kültür mirasına sahip, ortak yaşama arzu ve dileğinde olan insanların birleşmesiyle oluşan, vatan denilen belli bir toprak üzerinde yaşayan, aynı dili konuşan, ortak tarihleri olan, duygu ve düşünceleri bir ve aynı ülküye bağlı bulunan insanların oluşturduğu bir topluluktur. Yani Milletin vekilinden beklenen bu değerlere sahip olması ve bu değerleri Anayasa’nın belirlediği esaslar çerçevesinde koruması ve kollamasıdır. 

Milletvekillerinin görevlerinden belki de en önemlisi, Türk halkının yaşam kalitesini hayatın her alanında daha ileri götürecek kanun tekliflerinde bulunmak ve bunların hayata geçirilmesini sağlamaktır.

Peki halkının, kendini seçen insanların derdini dinlemeyen, onlara “artistlik yapma ya da  ananı da al git “ gibi sözler sarf eden vekillerden, bakan veya başkanlardan halkın ne beklentisi kalabilir?

Son olarak seçim gezilerini sürdüren Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Bitlis’te  AKP seçim bürosunu ziyaret ettikten sonra, derdini anlatmak isteyen bir vatandaşa “Artistlik yapma, sesini yükseltme” diyerek tepki göstermiş. Hatırlarsanız aynı cümleyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘da Erdoğan’da Mersinli bir çiftçiye söylemişti.

Halkımız bu muameleyi görüp, itilip kakılmak için mi , yoksa derdini anlatabilmek ve temsil edilebilmek için mi meclise vekil gönderiyor ?

Buyurun cevabı hep beraber bulalım.