İNTERNET HABER

Gece yarısı yasaları...


09 Temmuz 2009

 

Bu hafta başında sizlere ,TBMM’nin 23. Dönem 3. Yasama Yılında tam 117 yasa çıkardığını , 4. Yasama yılında da yoğun bir gündemle uğraşacaklarını aktarmıştım.

Hatta aynı yazımda vatandaş olarak rahatsızlığımı dile getirmiş    Bilmek istiyorum , hakkımı kullanarak mecliste  oylanan  bu yasaların kaç tanesinin  gündüz, kaç tanesinin gece çıkarıldığını öğrenmek istiyorum.” demiştim.

Çünkü dikkat ettiğim bir şey var ki ,o da  oylanması riskli olan yasa tasarıları gece yarıları, Türk halkı uyurken gündeme getirilmeye başlandı.

Bunun son örneklerinden bazılarını da yazımda sizlerle paylaşmıştım. Örneklerden  biri , asker-sivil mahkeme yargılanma olayı, bir diğeri ise   25 Haziran gününün gecesinde saat 03.00’te iktidar partisinin hamlesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden “Özel İstihdam Bürosu” kurma yasası çıkartılması, diye de yazmıştım.

Düne kadar dedikodu olan,bugün ise  gerçekliği netleşen  bir başka konu beni rahatsız ediyor.

Kulislerde günlerdir Abdullah Gül’ün , askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyle ilgili kararı üniversitelerde türban serbestisini ‘ sağlamaya yönelik değişiklikte uyguladığı yöntemle onaylayabileceği konuşulmakta idi.

Gül, türban değişikliğinde ne demişti?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün üniversitelerde türban serbestisini” sağlamaya yönelik değişikliği onaylarken Köşk’ten yapılan açıklamayı hatırlayalım ; “Bazı vatandaşlarımızın endişelerinin de anlayışla karşılanmasında ve bu endişeleri giderecek düzenlemelerin hayata geçirilmesinde zorunluluk bulunmaktadır. Cumhurbaşkanımız bu kaygıların giderilmesi konusunda özenin gösterilmesi gereğine inanmaktadır.”

Gül, “üniversitelerde türban serbestisini” sağlamaya yönelik Anayasa değişikliğiyle ilgili taraflar arasında önce uzlaşma sağlanmasını beklemiş, ancak uzlaşma imkanının olmadığını görünce, düzenlemeyi onaylamıştı. Ancak yukarıda belirttiğim ek birtakım düzenlemeler  ilavesi talep ederek…

Yani, ne şiş, ne kebap …

 

Askere sivil yargı yolunu açan geceyarısı düzenlemesiyle ilgili tarafların görüşlerini alan Cumhurbaşkanı Gül’ün, bu yasa için de yetkisini “onay” yönünde kullanacağı, ancak türban düzenlemesindeki gibi “ek birtakım düzenlemeler” talep edebileceği kulislerde konuşulurken, dün Cumhurbaşkanı Gül  yasayı onayladı. Hem de tam söylendiği gibi. “Ek birtakım düzenlemeler” isteyerek…

Sevgili okuyucular,  bizi bekleyen 4.yasama dönemi ile ilgili olarak ciddi  olarak endişe içindeyim.

 

Çünkü olayların gidişatı kulağınıza çirkin gelse de tamamen “ vur- kaç “  yöntemine dönüştü.

 

Gece yarısı yasa tasarısı oylanıyor. Ardından  Köşk’e gidiyor …Ek birtakım düzenlemeler adı altında hassasiyetler göze alınarak, endişeleri giderecek düzenlemeler yapılması zorunluluğuna” maddesi ilave ediliyor, ardında da Köşk tarafından onaylanmış oluyor.Ne şiş, ne kebap yanıyor…

 

Buna “  VUR- KAÇ “ denmez de , ne denir?