İNTERNET HABER

Erkan Mumcu Kitap yazacakmış...


22 Eylül 2008

 

 

Erkan Mumcu"nun hem siyaset hem de yakın arkadaşı olan Anavatan Partisi MYK üyesi Cenk Tunçsiper"e Anavatan cephesinde gelişen olayları sordum.

Tunçsiper;  “ Genel Başkanımız Erkan Mumcu aslında 1 yıldır genel başkanlığı bırakacağını söylüyordu.Fakat başta biz  ve teşkilatlar kendisini rahat bırakmadık. Ardından onurlu bir DP  birlikteliği için 2. kez calıştı , ama başarılı  olamadı. Bunun üzerine Hüsnü Doğan ile görüşmeler yaparak onun gelmesi için çalıştı. Hüsnü Doğan geldi, ama genel başkanlığı kabul etmedi. Geçen zaman sürecinde partinin ekonomik problemleri arttı. Genel Başkanımız Erkan Mumcu  konu ile ilgili olarak genel merkez binasını koruyarak bir Towers yaptırma projesini başlattı. Amaç , bittiğinde partiye kazanç sağlamaktı. Fakat son MYK "da Mumcu önümüzde ki kongrede aday olmayacağını ,mevcut MYK içinden bir arkadaşımızı bulup çıkarmamızı önerdi.

-          Peki  ya parti ıle bütünleşmeyecek bir sonuç çıkarsa ne yaparız? sorumuzu ise Mumcu ; ”  Namerde muhtac etmeyiz, ama konuyu içinizde cözün” şeklinde yanıtladı, açıklaması yapan Anavatan Partisi MYK üyesi Cenk Tunçsiper Genel Başkan Erkan Mumcu"nun bir dönem dinlenip kitap yazarak,ailesi ile beraber olmak istediğini de belirti. 

 

 

Siyaset denince kapalı kapılar ardında konuşulanlar, kulis dedikoduları alır başını gider.

Bize de sizlere bunları anlatmak düşer…

 

Şimdi gelelim işin dedikodu kısmına…

 

Aldığım duyumlara göre, Anavatan Kongresini ve Erkan Mumcu"nun Genel Başkan adaylığından çekilmesini fırsat bilen bazı fırsatçılar, adlarını medyada duyurmak amacı ile kolları şimdiden  sıvamışlar.  Bu fırsat düşkünü insanlar her kongrede genel başkanlığa adaylıklarını koyarlar. Bu sayede isimleri basında ,orada burada geçer. Kongre esnasında da “ şu aday adına adaylıktan çekiliyorum “ demek için kürsüye çıkarlar. Yani anlayacağınız kuru kalabalıktan başka işe yaramazlar.  Bende onlara alet olmamak için isimlerini burada  yazmıyorum.

 

Fakat bir grup var ki eski genel başkan Mesut Yılmaz ile irtibat halinde olduklarını iddia ediyor, finans konusunda da destek aldıklarını söylüyorlarmış. Şu an bağımsız milletvekili olan Mesut Yılmaz bir an önce ne yapacağına karar verse , şu meşhur “Japon Modeli” siyaset anlayışını Türkiye"de uygulamaya artık  başlasa ne iyi olur değil mi?

Tabi bir de “Bugünden konuşmayalım,hele bir bayramı görelim” diyerek, mevcut başkanlık divanı içinden  aday olmayı düşünenler varmış.

 

Fakat kulağıma gelen fısıltılara göre  ortak görüş Oltan Sungurlu"nun ikna edilerek genel başkanlık koltuğuna oturtulması imiş. Sungurlu ise bu teklifi ,teşekkür ederek kibarca red ediyormuş.

 

Bana kalırsa  yerel seçim öncesi  Anavatan Partisi"nin yeniden cazibe merkezi haline gelebilmesi için Oltan Sungurlu  son derece yerinde bir isim. Yerel seçimlerin yaklaşmakta olduğu şu günlerde Anavatan Partisi İl ve ilçe teşkilatları son derece huzursuz. Tabi bu arada Erkan Mumcu"nun kararını tekrar gözden geçirmesini , kolları yeniden sıvamasını isteyenlerin sayıları da küçümsenmeyecek kadar fazla.

 

Bana kalırsa Erkan Mumcu kararından kesinlikle dönmeyecek. Belki bir süre kitap yazacak, ama ilk fırsatta yeni bir oluşumun içinde  siyaset sahnesinde ki yerini  yeniden alacak.

 

Benim asıl merak ettiğim,  Mumcu"nun aday olmayacağını açıklaması üzerine  adaylığını açıklayan Ahmet Özal , bakalım  18 Ekim"de  gerçekleşecek olan Anavatan Partisi Olağan Büyük Kongresinde neler yapacak?