İNTERNET HABER

Encümen-i Daniş


14 Ocak 2009

Yazılarımı düzenli okuyan okuyucularımız hatırlarlar, 2008 yılının Mayıs ayında “Bilmeyenler için  Encümen-i Daniş” başlık bir yazı yazmış ve bu toplantılar hakkında sizlere bazı bilgiler vermiştim.

 

Ayrıca o tarihte ,haftalık bir dergide yayınlanan Ercümen-i Daniş "in o gün ki başkanı Necmettin Karaduman’ın , AKP ‘nin kapatılma davası ile ilgili düşüncelerinin olduğu bölümü sizlere aynen aktarmıştım.(Karaduman hala başkan mı bilmiyorum)

 

Şimdi de Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan MGK eski Genel Sekreteri Emekli Orgeneral'in Ergenekon örgütünün Danışma Meclisi sayılan 'Encümen-i Daniş' üyesi olup olmadığı sorulmuş.. Tuncer Kılınç bu meclise üye olmayı reddetmekle birlikte  bu kurulu tanıdığını dile getirmiş.

 

Kılınç Encümen-i Daniş hakkında şu bilgileri vermiş: "Bu toplantılardan haberim vardır. Bir kez katıldım. Bu toplantıya katılanlar genelde kendi partilerinden dışlanmış ve yeni bir parti kurma çalışması içinde olanlardır. Encümen-i Daniş tabirini duydum. Emekli genelkurmay başkanlarının, emekli kuvvet komutanlarının, emekli büyükelçilerin katılımıyla gerçekleşen toplantıların İstanbul'da yapıldığını, buna katılan kişilerin ülke meseleleri hakkındaki fikirlerini paylaştıklarını ve vardıkları sonuçları devletin üst makamında yer alan kişilerle paylaştıklarını duydum, o kanaate vardım. Hatta ismini duyunca yadırgadım. Neden kendilerine danışma meclisi demediklerini sorguladım. Ancak ben hiçbir toplantıya katılmadım. Kimlerin katıldığı, toplantıların nerede yapıldığı, bir tüzel kişilik çatısı altında olup olmadıklarını, hangi periyodlarla toplandıklarını bilmiyorum."

 Encümen-i Daniş 'in yani "Danışma Kurulu"  nun ne olduğunu bilmeyenler için kısa bir hatırlatma yapayım.

 Üç eski genelkurmay başkanı, bir eski başbakan, bir eski meclis başkanı, bazı eski kuvvet komutanları ve orgeneraller, iki eski dışişleri bakanı, bazı eski bakanlar, politikacılar ve emekli büyükelçilerden oluşan 40 kişilik bu gruba Encümen—i Daniş denmekte . Devlette çok önemli görevlerde bulunmuş eski asker, politikacı ve diplomatların oluşturduğu bu "Büyük Devlet Jürisi", on beş günde bir İstanbul' da, Moda Deniz Kulübü"nde bir araya geliyor ve ülke sorunlarını tartışıyor.

Üyelerin isimlerini verirsem bu kurulun ne amaç için toplandığını daha ben sizlere anlatmadan anlayacağınıza eminim.

Eski genelkurmay başkanları Necdet Üruğ, İsmail Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu, 12 Eylül 1980"den sonra başbakan olan Bülent Ulusu, Turgut Özal döneminin Meclis Başkanı Necmettin Karaduman, eski dışişleri bakanları Emre Gönensay ve İlter Türkmen, emekli orgeneraller Atilla Ateş, Ahmet Çörekçi, Necdet Öztorun, Süreyya Yüksel, Nahit Özgür, İbrahim Şenocak, eski bakanlar Fethi Çelikbaş, Cahit Aral, Mustafa Aysan, Safa Reisoğlu, emekli büyükelçiler Oğuz Gökmen, Temel İskit, Fahir Alaçam, Oktay İşcen... Listenin tamamı kırk kişiden oluşuyor. Bunlar, "Danışma Kurulu" anlamına gelen Encümen-i Daniş"in şimdiki üyeleri.

Yani anlaşılacağı üzere ortada gizli saklı bir durum yok.Üyelerin kendilerini sakladıkları bir durum ise hiç söz konusu değil.Bu bilgelere bir çok kaynaktan ulaşmak mümkün.

Ergenekon’a nasıl karışmışlar, hele o kısmı hiç anlamadım.