İNTERNET HABER

DP'de kim kime destek olur?


16 Mayıs 2009

 

DP ‘de eski Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk’un Genel Başkan adayı olmaya karar vermesi ile birlikte DP birden kıymete bindi. Sanki üzerinden ölü toprağı kalktı. Uzun zamandan beri aktif siyasete girmesi için baskı gören fakat bir türlü karar veremeyen Mehmet Ali Bayar bile sonunda DP Genel Başkanlığı için kolları sıvadı. Böylece DP de Genel Başkan adayı sayısı Süleyman Soylu ile birlikte üçe  çıktı.

Şimdi en büyük merak konusu kimlerin işbirliği içine girip ,kimin lehine çekileceği  yönünde. Geçtiğimiz günlerde basın açıklaması yapan Demokrat Parti (DP) Genel Başkan adayı Mehmet Ali Bayar, genel başkan adaylığından kimsenin lehine feragat etmediğini ve etmeyeceğini açıkladı.
Uzun zamandır iç siyasete karışmayan 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bile DP kongresine birkaç gün kala  gündeme bomba gibi düşen açıklamalar yapmaya başladı ve ; “ Merkez sağda birleşme ancak Hüsamettin Cindoruk ile olur” çıkışı yaptı.

Süleyman Soylu cephesi ise ayrı bir alem. Soylu önce” aday değilim” dedi, ardından “darbeciler partiyi ele geçirmeye çalışıyor,durum değişti” diyerek yeniden genel başkan adayı olduğunu açıkladı. Fakat unuttuğu bir şey vardı ki, o da Mehmet Ali Bayar’ın adaylığı. Olaya şu açıdan bakarsanız ,Hüsamettin Cindoruk Soylu’nun karşısında tek aday iken, Soylu’nun yeniden adaylığı için kendine bulduğu bahane Bayar’ın aday olması ile birlikte ortadan kalkmış oluyor. Çünkü Soylu’nun darbeci olarak suçladığı isimlerin içinde Mehmet Ali Bayar yok. Bayar yepyeni ve siyasetin içinde olması gereken bir isim. Aynı zamanda Soylu’nun da arkadaşı.Bu durum bana kalırsa Süleyman Soylu cephesini oldukça zora sokuyor. Yani  genel başkan adayı olup partiyi kurtarması gibi bir durum söz konusu değil.

Bana kalırsa Mehmet Ali Bayar’ın adaylığından sonra, Soylu verdiği sözü tutup aday olmaktan vazgeçmeliydi.

Hüsamettin Cindoruk ve Mehmet Ali Bayar ne yaparlar?

Her ikisinin de merkez sağda birlik beraberlik istediğini biliyorum. Çünkü sık sık hem Bayar ile hem de Sayın Cindoruk ile görüşmekteyim. Dananın kuyruğu bugün kopacak. Türkiye Cumhuriyetine  gönül vermiş olan bu isimlerin sağ duyulu davranarak birlik beraberlik içinde hareket edeceklerine inanıyorum.

Ne diyelim,hayırlısı olsun…