İNTERNET HABER

DP ‘de adaylar çarpışması var…


12 Mayıs 2009

Demokrat Parti (DP) kongresine  3 gün kala saflar netleşmeye başladı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in desteğiyle aday olduğu söylenen Hüsamettin Cindoruk'a karşı DP Genel Başkanı Süleyman Soylu'yu destekleyen isimler sahneye çıktı.
Sayın Cindoruk  dün  İzmir ‘de partililerle buluşarak bir yemek yedi. Onların görüşlerini dinledi. Cindoruk çalışmalarında ve konuşmalarında hiçbir şekilde Süleyman Soylu’yu hedef almaz iken, Soylu cephesinde ise durum farklı. Hedef tamamen Hüsamettin Cindoruk. Zaten Cindoruk merkez sağda bir hareket başlatarak aday olmaya kalkmasaydı, Süleyman Soylu 16 Mayısta ki kongrede genel başkanlığı bırakacaktı.

Soylu ve onu destekleyenlerin tek hedefi Hüsamettin Cindoruk iken, Cindoruk’un hedefi Türkiye genelinde toparlayıcı olabilmek merkez sağda yeni bir hareket başlatabilmek, bir nevi ağabeylik yapmak. 
Aldığım son bilgilere göre Aydın Menderes'in ardından Soylu'ya bir destek de eski başbakanlardan Tansu Çiller'den gelmiş. Süleyman Soylu'nun genel başkanlığa yeniden aday olmasını isteyen Tansu Çiller yakın çevresine, "Cindoruk'u sandığa gömün. Bana çok çektirdiler "  demiş.

Madem bu kadar kin besliyorsun, merak ediyorum neden hiç kimse Sayın Çiller’e “o zaman gel kendin taşın altına elini koy ‘ demiyor.Hiç olmazsa Sayın Cindoruk bu yaşına rağmen taşın altına elini koymaktan kaçınmıyor.

Aslında  Sayın Çiller’e “gel” diyorlar da gelen yok…Hatta Soylu’nun defalarca davet etmesine rağmen kongrelere dahi gelmiyor.

Bu arada DP cephesinde bir son dakika gelişmesi daha yaşandı. Uzun zamandır adaylığı muamma olan Mehmet Ali Bayar ,16 Mayıs’ta gerçekleşecek olan DP kongresinde aday olmaya karar vermiş.

Keşke bu kayıkçı kavgasına bir nokta koyup anlaşma ,birleşme yoluna gitseler.

Çünkü bugün DP tabanında Çiller’in, Cindoruk’un  ,  Mehmet Ağar’ın  ,Soylu’nun

,Mehmet Ali Bayar’ın  mutlak oy potansiyelleri var.

 Merkez sağda toparlanma ancak   bu isimler ve onlara katılacak yeni yüzlerle mümkün.

Umarım çok geç olmadan bu gerçeği görürler.