İNTERNET HABER

DP -ANAP Kongresi hakkında


03 Kasım 2009

 

 

 Bana gelen telefonlardan anladım ki DP -ANAP birleşme kongresi kafaları  karıştırmış. Aslında kabahat basında.  Çünkü pazar günü gazetelerde yayınlanan GİK listesinde sadece ANAP  listesinden  50 isme yer verilmiş.

Hele bir de  Mehmet Ali Bayar’ın ismini görüp diğer DP’lilerin ismini göremeyenler DP GİK listesi değişti zannetmişler.  

Konu hakkında telefonda defalarca açıklama yapmış olmama rağmen tatmin olmayan okurlarımıza bir de yazılı açıklama yapayım.

 

Ama öncelikle  bir ilki başardıklarından dolayı  ANAP Genel Başkanı Salih Uzun’u ,DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk’u ve bu bütünleşmede emeği geçen herkesi bir kez daha kutluyorum.

Ne demişler  “yiğidin hakkını  yiğide vermek gerekirmiş “

 

Şimdi gelelim sadede…

DP Genel İdare Kurulu Listesi bu bütünleşme sonrasında tam 100 kişi oldu. Yani basında verilmiş olan 50 kişilik liste ANAP kontenjanından DP GİK’ine dahil edilenlerin listesi.

Mehmet Ali Bayar’a gelince… Kendisi hali hazırda DP İzmir Karşıyaka’dan İl delegesi. Fakat DP GİK listesine girebilmesi için ANAP’ın sunduğu ek listede olmak zorundaydı.

 

ANAP eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP Genel Başkanı Salih Uzun ,ANAP eski Genel Başkanı Nesrin Nas, Celal Doğan, Mehmet Ali Bayar….gibi isimlerin hepsi anlayacağınız artık DP GİK üyesi.

 

Şimdi gelelim DP cephesine…

 

16 Mayıs’ta Hüsamettin Cindoruk’un Genel Başkan seçildiği Büyük Kongrede Genel İdare Kurulu 50 kişilik listesini  delegelere zaten onaylatmıştı. Bu listeye 50 kişilik ANAP listesi eklenince GİK  100 kişi oldu. Basınımız 100 kişinin ismini vermek yerine 50 kişinin ismini verince de ortalık karıştı.

 

DP GİK  nasıl görevlendirilecek?

 

Öncelikle 7 kişilik Akil Adamlar Kurulu oluşturulacak. Bu grubun içinde DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DP Milletvekili  Mesut Yılmaz , DP Genel Başkan Vekili Salih Uzun , Nesrin Nas, Mehmet Ali Bayar  gibi isimlerin yer alacağını şimdiden söyleyebilirim.

Sonra 16 tane Genel Başkan Yardımcısı seçilecek. Ardından da Genel Başkan Yardımcıları kendi yardımcılarını seçecek. Yani aşağı yukarı 50  isme görev taksimi bu şekilde yapılmış olacak.

Unutmayalım ki 81 tane ilimiz var. Her birine birer Milletvekili verseler seçimlere kadar ancak toparlanırlar. Yani “100 kişilik GİK olur mu” diyenler yanılıyorlar.

Yarın kongre izlenimlerime devam edeceğim.