İNTERNET HABER

DP 16 Mayıs'ı bekliyor


11 Nisan 2009

 

 

 

“29 Mart seçimlerin de 5.4 %  ün altında oy alırsak genel başkanlığı bırakım” diyen ,DP Genel Başkanı Süleyman Soylu ile Çarşamba günü görüştüm. Soylu;  “16 Mayıs’ta partiyi kongreye götürüyoruz.Partinin yetkili kurumları ile toplandık ve Olağanüstü Kongre kararı aldık.Adaylık konusunda hiçbir talebim yok. “ dedi.

DP kongreleri her zaman son derece görkemli olur. Süleyman Soylu’da partiyi 22 Temmuz yenilgisinden sonra Mehmet Ağar’dan  hatırlarsanız görkemli bir kongre ile almıştı. Kulağıma gelen aday isimlerine bakacak olursak 16 Mayıs’ta da DP’yi görkemli bir kongre bekliyor. Fakat burada bu isimlerden bahsetmek istemiyorum. Çünkü siyasette  “ erken öten horozun kafasını çabuk uçururlar.” şeklinde bir söz vardır.

Soylu ,Tansu Çiller’in partinin başına geleceği yolunda ki söylentiler konusunda ise ;

“ Böyle bir şeyin gerçekleşeceğine inanmıyorum. Ama Sayın Çiller’in elbette kendi kişisel kararıdır. “ şeklinde düşüncelerini aktardı.

16 Mayıs’ta gerçekleşecek olan kongre hakkında ise Soylu ; “ Adaylar konusunda isimler bana da geliyor. Adaylar çıkmalı. Çünkü ,partinin havası 22 Temmuz’dan çok  daha iyi. Belki daha düşük oy aldık, ama bu süreçte derlenip toparlandık.Tabi ki beklentilerimiz çok daha fazlaydı .Olağanüstü kongre   partinin en üst karar organıdır. Buna partiyi taşımak lazım. Daha önce yaşanan süreçleri sağlıksız görüyorum. Özellikle söylemek istediğim şu ki ,il başkanları ile toplantı yaptık.Olağanüstü kurul yarınlara yönelik açılımdır.Partinin bugünkü  yönetimi genel kuruldan alınmıştır. Tekrar orada seçilmelidir.Partiler kapalı yerde değil, meşru zeminlerde tartışılmalıdır.”

 

--------------------------------------------------------------------------------------
 
CİHAN PAÇACI'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALR
 
Yüce Divan'da hakkındaki suçlamalardan beraat ettikten sonra ,19. ve 21. dönem MHP Milletvekili, eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın, MHP içinde Devlet Bahçeli'ye karşı muhalefet cephesi açtı ve genel başkanlık için savaş başlattı.

Seçimlerde MHP açısından beklenen ve hedeflenen başarının sağlanamadığını ileri sürerek geçtiğimiz günlerde basın toplantısı düzenleyen Aydın, MHP tüzüğüne göre bir genel başkanın 5 kereden fazla görev alamayacağını belirterek olağanüstü kongre istedi. Aydın, MHP lideri Devlet Bahçeli'ye, "Olağanüstü kurultayda tüzüğün 'seçimli olağanüstü kurultay yapılamaz' maddesini de değiştirerek, yeni seçilecek MHP Genel Başkanı'nın önünü açın" çağrısı yaptı.

 

 Konu hakkında  Genel Sekreter Cihan Paçacı ile görüşerek kendilerinden bilgi aldım. Paçacı ;

“ Ortada hukuki bir problem var.Bir kongrede genel başkan, bir kongrede MYK seçiliyor. Genel merkezin hesabına göre süre bitmiş değil. Ayrıca genel başkanın seçilmesinin bir şarta bağlanmasına karşıyım.Hiç demokratik değil.Delegenin hür iradesine ipotek konmamalıdır.İlla 5 yıl veya 3 yıl olacak  şeklinde olmamalı. Partinin her zaman genel başkan değiştirme özgürlüğü olmalı. Aksi zorlama geliyor.Diyelim ki 2011 yılında Devlet  bey partiyi iktidara taşıdı.Ve Başbakan oldu. Ülkeyi de iyi yönetiyor.Parti,  kendi genel başkanına ; Başbakanım partinin kongresi geldi, tüzük gereği 5  kere aday olduğunuzdan,artık aday olamazsınız. Haydi size güle güle  mi diyecek ? Kongreden sonra da  yeni seçilen genel başkan başbakan olacak öyle mi?  Böyle bir süreç olmamalı. Böyle karışık süreç MHP de zaten olmaz. Bu durum tüzük değişikliği ile giderilebilir. Zaten partinin konu hakkında almış olduğu henüz kurumsal bir kararı yok.”   açıklamasında bulundu.

MHP içinde ki cızırtılı sesleri bir kenara bırakıp , 2011 yılında seçim yapılacağını  göz önüne alırsak,diyeceğim o ki ; MHP’nin Devlet Bahçeli’ye ihtiyacı var.Bugün genel başkan değişikliğine gitmek MHP’nin intiharından başka bir şey olmaz.