İNTERNET HABER

Dayak yiyen kadının onuru


19 Haziran 2009

 

 

Yazılarımı takip eden okuyucularımız şimdi diyecekler ki ; “  Yazacak başka konu mu yok ?Taktın kadın meselelerine.Günlerdir kadınlardan bahseder oldun ”

 

Aslında yazacak konu o kadar çok ki…. Türkiye’nin gündemi malum…

 

Hangi köşe yazarını açsanız sizlere aynı konulardan bahsediyorlar ; Ergenekon, Deniz Feneri, gizli belge…vs

Ama kadınları yazan yok…Kadınlar sadece üçüncü sayfa haberi olabiliyor.

Çünkü ya dövülürler, ya bıçaklanırlar, ya da öldürülürler. Ancak bu şekilde gazete sayfalarında yer alabilirler.Ya da ancak Türkiye olarak AİHM tarafından ayıplanır ceza alırsak. O da sadece birkaç gün yazılır çizilir ,gündem değişir konu kapanır gider.

 

Kadın köşe yazarı olarak , öldürülen yada dövülen,taciz edilen  kadınlarımızın  ,kızlarımızın hakları adına,  yılmadan yazarak ,bir nebze olsun  yetkili makamların dikkatini çekebilirsem ,ne mutlu bana…

Çünkü mağdur Türk kadınına kendi ülkesi ve yetkili makamları sahip çıkmazken AİHM sahip çıktı. Buna rağmen yetkili makamlar (ki onlarda kadın ) “bunlar aile içi meseleler” ya da “ bir kerelik bir olay örnek teşkil etmemeliydi  yorumlarında bulunabildiler.

 

Yetkili makamların bu açıklamalarına rağmen ,defalarca savcılığa başvurduğu halde Nahide Opuz’u eski eşinin şiddetinden koruyamayan devletin, AİHM ‘de 36.500 Euro tazminat cezasına mahkum edilmesi , şiddet maruzu kadınlara ve ailelerine umut oldu.

 

2006 yılında eski sevgilisi tarafından tehdit edilince devletten koruma isteyen, ancak korunmadığı için öldürülen Derya Samancı’nın babası da AİHM’ne başvuracakmış.

Başvursun !

 

Devlete ve adalete sığındıkları halde ,çoğu zaman da sırf bu yüzden yaşamından olan kadınlar çoktan unutuldular bile…Ama katilleri ya da tacizcileri  sokaklarda ellerini kollarını sallayarak dolaşmaktalar.

 

Bu arada  ’nun 23 bin nüfuslu Araç ilçesinin tek hâkimi Aslıhan Limon’un haberini okuyunca ‘demek ki duyarsız hükümet yetkililerimize  rağmen , duyarlı hakimlerimiz de varmış ‘diyerek,  sizlerle paylaşmak istedim.  

 

Eşini döven Mustafa Kadıncı’ya ’nun 23 bin nüfuslu Araç ilçesinin tek hâkimi Aslıhan Limon “Eşime vurduğum için eşimden ve tüm Araç halkından özür diliyorum” yazan bin adet broşür dağıtma cezası vermiş.  

Dayak yiyen kadının onurunu düşünmeyen eş, bakalım kendi onurunu nasıl kurtaracak?

Broşürü dağıttıktan sonra dayağa devam ederek mi , yoksa gerçekten utanıp eşine iyi davranarak mı? Ne olursa olsun, 28 yaşında ki genç hakimin hareketi gerçekten taktire değer.

Bana kalırsa bu abdest onu bir süre idare eder sonra da yine bildiğini okur.

Çünkü kendini daha erkek hissettiren o el kadına bir kere kalkmaya görsün…. Bu noktadan sonra  iş hükümet yetkililerine düşüyor.Yani ne bana,  ne AİHM’ ne,  ne de hakim Aslıhan Limon’a ….  

Kökten çözüm istiyoruz,kökten…!