İNTERNET HABER

CHP'de kadının adı var !


27 Ocak 2009

Sevgili İnternethaber okuyucuları sizlere önce sözlerine kesinlikle katılmadığım   AKP’den bir yetkilinin düşüncelerine yer vermek istiyorum. AKP’li yetkili şunları söylemişti ; Kota konsaydı, tüm partiler kotanın altında kalabilirdi. Başvuruların azlığının nedeni, belediye başkanlığının kadınları korkutması. İhaleler, alım satım işleri, kadınları korkutuyor. ‘Mafya-çete bulaşıyor biz baş edemeyiz’ diyorlar. Yereldeki erkeklerin tavırlarının da bunda etkisi var. Akçeli işlerle başa çıkamamaktan çekiniyorlar. Ama aynı kadınlar, milletvekili olma önerisini kabul ediyorlar. Çünkü daha az riskli olduğunu düşünüyorlar.”

 

Kendilerine buradan cevap veriyorum ; Lütfen AKP olarak kadınlar konusunda başka bahaneler bulun ve beğenmeyip burun kıvırdığınız CHP ‘nin kadın aday sayısına bakın ; Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sena Kaleli, Kastamonu Belediye Başkan adayı Müjgan Alagöz, Antakya Belediye Başkan adayı İris Şentürk, Erzincan Belediye Başkan adayı Nuran Uygun, Aydın Belediye Başkan adayı  ise Özlem Çerçioğlu oldu.

 

Bu arada Saadet Partisini de tebrik etmek istiyorum. Saadet Partisi  bile Altınekin Belediye Başkan adayı olarak Semra Şahin’i gösterdi. Şahin, Konya’dan SP’nin gösterdiği başı açık olan ilk aday.

 

Demek ki AKP’nin Yerel seçimlerde kadınlarla ilgili düşüncelerini bir kez daha ciddi olarak gözden geçirmesi gerekiyor.

 

Türkiye genelinde AKP ‘nin şimdiye kadar gösterdiği tek kadın adayı  Ordu’da Ayşe Bahar Çebi .  İzmir gibi 30 ilçesi olan modern bir şehirde tek bir kadın aday çıkarmadıklarını buradan ısrarla tekrar ediyorum.Ki Başbakan’ın hedefinde bu yerel seçimlerde İzmir vardı. 

 

2004 yerel seçimlerinde sadece Kırıkkale ve Antakya’da kadın aday gösteren CHP, 2009 yerel seçimlerinde toplam 81 ilde 5 kadın aday göstermiş oldu. AKP  sadece  Ordu’da kadın adayla seçim yarışına girerken il bazında belediye başkan adaylarının tamamını açıklamayan DTP ve MHP şu ana kadar açıklanan illerde tek bir kadın aday göstermedi.

 

 

Bu arada bir dip not düşmek istiyorum.Bütün partiler adaylarını çok geç açıkladılar. Batı ülkelerinde adaylar bir yıl önceden açıklanır.Türkiyede ki bu uygulama hem seçmene, hem de adaylara karşı yapılmış bir saygısızlıktır.

 

Yine bu seçimlerde de kadınlara yapılan saygısızlığı ise esefle kınıyorum. Küçük bir hatırlatma yapayım Türkiye’de kadın belediye başkan adaylarının temsili sadece yüzde 1 oranında.