İNTERNET HABER

CHP seçimlere hazır mı?


16 Mayıs 2008

 

 CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan bu dönem ilk kez Milletvekili olarak meclis sıralarına oturmayı başardı. “Başardı” diyorum,çünkü yıllardır siyasetin içinde olan Ayhan  son olarak CHP İzmir İl Başkanlığı yapmış,  yani tırnakları ile kazıyarak bu mevkiye gelmeyi başarmış bir vekilimizdir.

 

 

Dün CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan ile biraz Ankara dedikodusu yapma fırsatı buldum. AKP"nin kapatma davası sürecini ve Erdoğan"ın bağımsız aday olup olamayacağı konusunda ki görüşlerini sorduğumda Ayhan; “ Geçmişte ki verilere bakılırsa kapatılacak.Bağımsız aday da olamaz.Örneklerine  bakarak bu sonuca varabiliriz.Ama tabi kapatılır mı,  kapatılmaz mı yine de şimdiden kimse net bir şey söyliyemez.” yanıtını verdi.

 

Siyasete tabandan başlayarak tavana gelmiş, İzmir"de otururken Anakara"yı  rahatça eleştirmiş bir siyasetçi olarak, Ankara"yı nasıl buldunuz ?sorumu ise bakın Ayhan nasıl cevapladı;

“Ağırlıklı olarak hep muhalefette olduğumuzdan dolayı  İzmir"den Ankara "yı eleştirirken  de hep iktidarı eleştiriyorduk. Ankara'da bazı şeyleri şu anlamda daha farklı görüyorsun ; Hükümetimiz katılımcı bağlamda  bir şey sağlamıyor. Yani, yeri geliyor kendi vekillerinin bile haberi olmadan gizli kapaklı işler yapıyorlar. Bu hiç demokratik değil.Parlementoya bu saygıyı göstermeyen hükümet gidip bazı yasa tasarılarını AB"nin Türkiye ile ilgili  temsilcilerinin oluruna  sunuyor. Bu son derece  aşağılayıcı bir davranış.Büyük Millet Meclisine saygı gösterilmiyor, tasarılar yabancıların desteği alındıktan sonra oy çoğunluğuna sunuluyor.Bu durum karşısında "Türkiye birilerine uşaklık yapan bir hükümetle mi yönetiliyor?"  sorusundan kurtulamıyoruz.

Atatürk"ün bilinen bir sözü vardır ,” Bu millete herşeyi öğrettim, ama uşaklığı öğretemedim.”diye, şimdi ki Başbakana bakınız, kendi yargı sistemini, hukuk sürecini Avrupa Birliği'ne şikayet eden ve eleştiren bir Bşbabakan.Tüm bunlar Ankara da yaşadığımız hayal kırıklıkları.”

 

Selçuk Ayhan"la görüşürken kendi kendime ,davulun sesi demek ki uzaktan hoş geliyormuş,  diye düşündüm.

 

Yerel ve genel seçimlerin birarada yapılma olasılığının Ankara kulislerinde konuşulup konuşulmadığını ,sorduğumda Ayhan; “ Birleşme olasılığını pek görmüyorum. Ama Türkiye"de  gelişmelerin nasıl  olacağı tabi bilinmez. Ama AKP içinde  bu konuyu dillendirenler de var.” yanıtını verdi.

 
Peki CHP seçimlere hazır mı?
 Selçuk Ayhan ; “ CHP lehine ve aleyhine olan gelişmeler yaşandı. Hükümetin insiyatifsizliği,ekonomide ki yetersizliği CHP"nin lehine işlemişdir.Ama AKP"nin kapatma davası ile mağdur edebiyatı peşinde koşanlara halkımız destek verirse bize olumsuz etkisi olabilir.Bunları kestirmek zor.Ama yine de geçmiş seçimlere göre CHP"nin daha başarılı olacağına inanıyorum.” şeklinde görüşlerini aktardı.
 
Sohbetimizin sonuna doğru söz yerel seçimlerden açılınca CHP İzmir Büyük Şehir Belediye Başkan adayı  hakkında Ayhan' dan bilgi almaya çalıştım.  
Yerel seçimlerde CHP"nin Büyük Şehir Belediye Başkan adayı yine sizce Aziz Kocaoğlu mu?

Ayhan; “ Kesin konuşmak mümkün değil.En şanslı aday her zaman mevcut Belediye Başkanıdır

Peki ya kulislerde adı geçen  Hakan Tartan ve Yüksel ÇAKMUR ?

Ayhan; “ İkisi de  ciddi adaylarımız arasındalar.Ama tabi kamuoyunun yoklaması da önemli,kamuoyunun başarısız bulduğu bir aday söz konusu olamaz

 
Ne diyelim İzmir " de CHP önemlidir.Aday ise daha da önemlidir.

Bir gariptir bizim İzmirlililer....