İNTERNET HABER

Celal Bayar Köşkü'nde üçlü zirve


03 Haziran 2009

 

Bugün önemli bir gün. Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun ile birlikte Calal Bayar köşkünde DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ‘u ziyaret edecekler.

Ziyaretin amacı malum…DP ve ANAP ‘ın bir türlü gerçekleşemeyen birleşme çalışmaları.

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve ANAVATAN Partisi Genel Başkanı ’un bütünleşme açıklamaları her iki partinin teşkilatını da hareketlendirdi.

Demokrat Partililer, tabandaki bütünleşmenin ardından tavanda da birliktelik sağlanması gerektiğini söylerken, Anavatan cephesi öncelikle tabanda bütünleşmenin sağlanmasını istiyor. Aslında doğru da söylüyorlar. Çünkü bunun en  güzel açıklamasını uzun uzun konu hakkında görüştüğüm ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Salih Uzun yaptı .

Genel Başkan Salih Uzun; “ Elimizde geçmiş yıllardan gelen çok güzel bir kılavuz var . Kılavuzun adı “ Ne yapmamalıyız ?” . Çünkü uzun yıllardan beri her iki partinin genel başkanları defalarca bu birleşmeyi denediler ve başaramadılar. Onların yaptığı hatalar bize ders olmalı.Çünkü bu defa başaramama şansımız yok. Sayın Cindoruk’un tecrübesi ile zorlukları aşacağımıza inanıyorum. Partilerin mal varlıklarının basında yazılıp çizildiği gibi bahane edilmesi ise en büyük yanlış. Bu işi başaramayanlar hep bunları bahane ettiler. Bu bir şirketler birleşmesi değil ki. Partileri şirket gibi görenler aynı hatalara düştüler. Mal varlığı olayı en son düşünülecek olaydır.” şeklinde düşüncelerini aktardı.

Salih Uzun Erkan Mumcu’dan sonra ,Anavatan Partisi 6. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde genel başkanlığa seçilmiş 1970 doğumlu genç bir siyasetçi.

Anavatan Partisi gençlik kolları genel başkanlığı görevini 1993-1997 yılları arasında yapan Uzun, 1997-2000 arasında Anadolu Ajansı yönetim kurulu üyeliği ve Anadolu Radyo ve Görüntülü Hizmetler Genel Müdürlüğü (ARG) görevlerini yürütmüştü.

2000-2002 yılları arasında Anavatan Partisi Çankaya İlçe Başkanlığı,ardından 2006 yılından bu yana genel başkan yardımcılığı görevini üstlenmişti. Şimdi de ANAVATAN Partisi Genel Başkanı.

Siyasi arenada genel başkanlık görevine gelene kadar epey dirsek çürütmüş ve taban siyasetinin ne demek olduğunu çok iyi bilen bir siyasetçi.

Yani tavandan değil tabandan gelmiş…

Bir tarafta 75 yaşında bir siyaset duayeni DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk , diğer tarafta genç 39 yaşında tecrübeli bir siyasetçi ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Salih Uzun  ve Anavatan Partisi eski Genel Başkanı, Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz.

Kimsenin başaramadığı ANAVATAN – DP bütünleşmesini bakalım bu üç isim başarabilecek mi?

Bir çok genel başkanın  ve ismin başını yakan , hatta siyasetten silinmesine yol açan bu hareket bakalım bu üç isme nasıl bir gelecek çizecek?

Yolları ve şansları açık olsun!