İNTERNET HABER

Canan Arıtman’dan haklı soru önergesi


14 Haziran 2008

 

 

 

 

 

 

 

 İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma nedeniyle Edirne F Tipi cezaevinden Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirilen Mustafa Gezer, jandarmalar eşliğinde nezarete götürüldüğü sırada 7 yaşındaki oğlu Oğuz Bircan görmüş ve nezaretin bulunduğu koridorun girişinde babasına dokunmak ve öpmek istemiş, ancak izin verilmemesi üzerine ağlayarak çevredekilere duygulu anlar yaşatmıştır.

 Annesi imam nikâhlı olduğu için babasıyla soyadı tutmayan çocuklar 22 aydır babalarıyla görüşemediğinden konunun basına yansımasıyla hatırlarsanız kamuoyunda büyük bir duyarlılık oluştu.

Konuya hassasiyetle yaklaşarak, baba hasreti çeken çocukların özel izinle babalarını görmelerini sağlayan hükümete İzmir Milletvekili Canan Arıtman bir soru önergesi vererek konuya toptan çözüm istemiş.Çünkü bu tavırla aynı sorunu yaşayan on binlerce çocuktan sadece birkaç tanesinin sorunu geçici olarak özel izinle giderilebilmiş oldu.

Peki ya diğerleri…?

İşte Sayın Arıtman"ın konu hakkında Adalet Bakanı Sayın Mehmet Ali Şahin"e vermiş olduğu haklı soru önergesi ;

 

  1. Oğuz Bircan ve kardeşleri gibi on binlerce çocuk aynı şartlar altında bulunmaktadır. Tutuklu ebeveynlerini göremeyen, kucaklayamayan ve bu nedenle travmatize olan on binlerce çocuğun bu sorununu gidermek için bir önlem almayı düşünüyor musunuz?
  2.  Bu durumda bulunan tüm çocukların ana-babalarıyla görüştürülmeleri ve mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda her hangi bir yasal bir düzenleme yapacak mısınız?
  3. Ülkemizde çok yaygın bir şekilde uygulanan imam nikâhı nedeniyle özellikle kadınlar ve çocuklar medeni kanundan kaynaklanan haklarını kullanamamaktadırlar ve bu nedenle de ağır insan hakları ihlallerine maruz kalmaktadırlar. Bu olumsuzlukların nedeni olan resmi nikâh olmaksızın imam nikâhı yaptırmanın caydırıcılığı amaçlayaraktan cezai yaptırımlarını arttırmayı düşünüyor musunuz?

 

 

Bir anne olarak Sayın Arıtman"nın  duyarlılık göstererek Adalet Bakanı"na yöneltmiş olduğu tüm bu soruların yanıtlarını ben de merakla bekliyorum….

 

 

Okuyucu duyarlılığı

Günlerdir sizlerden Kanal 1 de Fatih Altaylı yönetiminde yayınlanan Teke Tek programında ki başörtülü öğrenci kızın konuşması hakkında mailler alıyorum.

Hani şu Atatürk"ü sevmeyen ,Humeyni"yi seven başörtülü…

Tabi ki tüm başörtülü kızlarımız bu kadar cahil ve örümcek kafalı olamazlar, değillerde…

Ama suç bence bu zihniyetleri ölçüp biçmeden ekranlara çıkaranlarda…