İNTERNET HABER

Bu hafta sonu Ankara'dayız !


14 Mayıs 2009

 

 

Ankara bu hafta sonunu oldukça hareketli geçireceğe benziyor. DP ve DSP  bu hafta sonu yeni genel başkanlarını belirleyecek. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in  29 Mart seçimlerinden sonra istifa etmesi üzerine DSP saflarında dedikodu kazanı kaynamaya başladı.

 

17 Mayıs’ta gerçekleşecek olan kongre adeta Ecevitçiler ve anti-Ecevitçiler haline geldi. Rahşan Ecevit ile Zeki Sezer arasında uzun süreden beri gerginlik olduğu  bilinen bir gerçek. Rahşan hanım  parti üzerinde yeniden hakimiyet kurabilmek için kendi desteklediği adayı partililere empoze etmeye çalışmakta. Prof.Dr Alemdar Yalçın’ın  Rahşan Hanım’ın rüzgarı ile neler  yapabileceğini hep beraber kongre günü göreceğiz.

Şu saate kadar DSP Genel Başkanlığı için adaylığını açıklayan isimler ; eski Bakanı , Milletvekili Tayfun İçli, Parti Meclisi üyesi Serdar Savaş ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alemdar Yalçın’dan ve Parti Meclisi Üyesi Sait Kekeç .

 

Eskişehir Milletvekili ve genel başkan adayı Tayfun İçli, hafta sonunda yapılacak olağanüstü kurultay öncesinde partililere ve delegelere birer mektup göndererek DSP’nin bir aile şirketi anlayışıyla ve belirli bir zümre tarafından ahbap çavuş ilişkileriyle yönetildiğini kayderek; - "Yılmayacağım, tüm oyunları bozmak için adaylığımı sonuna kadar sürdüreceğim. Genel başkanlığa adaylığım kendime ve örgütümüze olan saygımın bir sonucudur." açıklaması yapmış.

 

Henüz adaylığını açıklamayan Zeki Sezer’in de yeniden Genel Başkan adayı olmak için çalışmalar yaptığı kulaktan kulağa dolaşmakta.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

DP CEPHESİ

 

Her ne kadar her seçimde oy ve kan kaybetse de DP ‘nin adı bile bazı grupları harekete geçirmeye yetiyor. Eğer bir partide kongre sürecinde aday sayısı çok ve adaylar  arası çekişme var ise ,demek ki orada hala hayat vardır.

 

 Ne demişler  ‘çıkmayan candan umut kesilmezmiş’

 

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu’nun Genel Başkanlıktan çekileceğini açıklaması üzerine ,parti yönetim kurulu 16 Mayıs ‘ta kongre kararı aldı.

 

Eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un adaylığını açıklaması üzerine ,Süleyman Soylu  aldığı karardan vazgeçti ve yeniden aday olmaya karar verdi.

Pazartesi günü de sürpriz bir kararla Mehmet Ali Bayar adaylığını açıkladı. Yani anlayacağınız DP cephesinde şenlik var. Adaylığını açıkladıktan sonra görüştüğüm Mehmet Ali Bayar ; “ Süleyman Soylu aday olmayacağını söylemişti. Hüsamettin Cindoruk’un da başka gruplarla çalışma yaptığını zannediyordum.Artık her şey delegenin takdirine bağlı.” açıklaması yaptı.

 

Bakalım bu kıyasıya mücadeleden kim galip çıkacak ?