İNTERNET HABER

Bilgi Destek ve Faaliyet Çizelgesi Nedir?


01 Temmuz 2008

 

 

 

 

Genel Kurmay Başkanlığı son zamanlarda özellikle hafta sonları son derece ağır mesajlar vermekte. Hafta sonları diyorum,çünkü dikkat ederseniz bu mesajlar ya cumartesi,ya da Pazar günleri küçük küçük muhtıralar şeklinde gelmekteler.

 

Hatırlarsanız Genelkurmay"ın " Bilgi Destek Planı ve Faaliyet Çizelgesi" adı altında kamuoyunu etkilediği iddiası geçen hafta manşetlerdeydi.

 

Peki Genelkurmay psikolojik bir savaş mı yapıyor?

 

Taraf Gazetesi"nce 20 Haziran"da yayınlanan habere göre ,TSK tarafından hazırlanan " Bilgi Destek Planı Faaliyet Çizelgesi" adı altında bir belge var.Belgenin amacı TSK hakkında gelişen yanlış fikirlere engel olmak. Yani Taraf gazetesine göre TSK psikolojik bir savaş yürütüyor.

 

Ara ara özellikle hafta sonları TSK tarafından gelen mesajlara bakacak olursak , bu iddia hiç de mantıksız gözükmüyor.

 

Çizelgenin amacına gelince; Genelkurmay ,hükümeti irticai faaliyetlere zemin hazırlamakla, yeni anayasa paketini "milli devlete karşı" olmakla suçluyor.Bu arada çizelgeye göre DTP  "terörist".Çizelge ,kamuoyunu TSK"nın hassasiyet gösterdiği konularda kendi çizgisine getirmek amacını güdüyor.

 

Ayrıca TSK hakkında yanlış fikirlerin gelişmesine mani olmak ve TSK içinde fikirde ve eylemde birlik ve beraberliği sağlamak da hedeflerden biriymiş.

 

Tabi tüm bu komplo teorilerini Genelkurmay yalanladı.

 

14 Haziran tarihli Radikal Gazetesi , Ankara Temsilcisi Murat Yetkin "in haberine göre  ise Ankara"da " acemi psikolojik savaş" var.

 

Psikolojik savaş nedir?

İletişim araçları ve diğer psikolojik vasıtaların kitleler veya düşmanlar üzerinde psikolojik baskı yaratması için yürütülen faaliyetlere verilen isim.

 

 İşte son olarak  bu hafta sonu Türk Silahlı Kuvvetleri"nin  Taraf Gazetesi"nin Dağlıca Baskını ve Bilgi Destek Planı haberlerine karşın   muhtıra gibi verdiği sert yanıt;

 

“ Türk Silahlı Kuvvetleri"ne karşı bazı çevreler tarafından yıpratma kampanyası yürütülmektedir ve kampanya şiddetinin son zamanlarda arttırmıştır  "Başarısız kalmaya mahkum olan bu saldırılara karşı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kendisini koruyacak tedbirleri alacağı şüphesizdir" . “

 

Bu açıklamadan da  yola çıkarak Türkiye"de iki karşıt grubun psikolojik savaş yürüttüğü yönünde bir izlenim var mı,yok mu gelin siz karar verin.