İNTERNET HABER

Ben demiştim...!


17 Ekim 2009

Bazıları konuşmaya şöyle başlamaya bayılırlar: "Ayyy... Hiç sevmem ben demiştim demeyi, ama ben demiştim bunların böyle olacağını..."
Aslında inanın hiç bu tiplere benzemem, hatta böylelerinden haz bile etmem. Ama inanın şimdi söyleyeceğimi (tıpkı onlar gibi olacak ama) inanın ben çok önceden demiştim; Türkiye 2010'da seçime gider!
Bu düşüncemi ne zaman mı ortaya atmıştım?
İnanın bana araştırmacı Adil Gür'den çok önce. Yani taaa... geçen hafta. İnanmayanlar arşivden yazımı bulup okuyabilirler.
En son seçimde "tek bilen" unvanını kazanmış, zaman zaman iktidarın, zaman zaman da muhalefetin işine gelmeyecek gözlemleriyle tanınan uzman Adil Gür söylediğinde belli ki benden daha etkili oluyor.

NEYDİ O MADDE?

Yazımdan küçük bir bölümü sizlere hatırlatayım. Herkesin unuttuğu yada dikkatinden kaçan bir gerçeğe değinmiş, seçim tarihinin 7 Kasım 2010 Pazar günü olması zorunluluğunu önemle vurgulamıştım.
Bu durumu da şöyle izah etmiştim; Eğer bu ay sonuna kadar kanunda bir değişiklik yapılmaz ise 7 Kasım 2010 Pazar günü seçimin zorunluluğu Milletvekili Seçim Kanunu'nun 6'ıncı maddesinin ikinci bendine AKP tarafından Ekim 2006'da, YSK ile girdikleri polemik sonucu eklenen madde.
Ek madde der ki; "Her seçim döneminin son toplantı yılının 20 Temmuz günü seçimin başlangıç tarihidir ve kasım ayının ilk pazar günü oy verilir."

SONU BENZEMESİN

Yani yeni bir hatırlatma için tercüme etmek gerekiyorsa, eğer kanun değişmez ise Kasım 2010'da seçime gidilecektir.
Şimdi gelelim araştırmacı Adil Gür'ün açıklamalarında dikkatimi çeken birkaç noktaya...
Adil Gür demiş ki; "Cumhuriyet tarihi boyunca araştırmalara meraklı iki siyasi lider vardır;
1-Turgut Özal
2- Tayyip Erdoğan
Özellikle AK Parti her konuda 4-5 şirkete birden araştırma yaptırır ve peş peşe yaptırır."
Bu açıklamanın neden dikkatimi çektiğine gelince; AKP'nin kurulduğu günden beri benzemeye çalıştığı, örnek aldığı parti Turgut Özal'ın partisi ANAP değil miydi? ANAP'ın sonu ne oldu malum...
Herkesin bildiği bir gerçek var ki o da AKP'nin gidişatı iyi bir gidişat değil. Yani, AKP'nin Lale Devri de, aynı rahmetli Özal'ın Lale Devri gibi çoktan bitti. Sık sık Başbakan'ın anket yaptırması, Özal'ın yolundan gitmesi bu nedenle son derece doğaldır.
Allah sonlarını benzetmesin de.. !