İNTERNET HABER

Başbakan'ın Söz Ettiği Televizyon Programları


23 Temmuz 2009

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan’ın partisinin Ankara İl kongresinde yaptığı konuşmanın bir bölümünü eleştirmiştim.  Münevver Karabulut cinayetine atıf yaparcasına  ” Kızına sahip çıkmazsan ya davulcuya ,ya zurnacıya gider “ şeklinde sözler sarf eden Başbakan, Karabulut ailesinin acısını sanki bir kez daha arttırmak istiyor gibiydi.

Fakat Başbakan Erdoğan’ın televizyon kanalı yöneticilerine yönelik sözlerine  sonuna kadar katılıyorum. Başbakan’ın yayınlanan programların ailelerimize yakışmadığı anlamına gelen sözleri ne yazık ki doğru.

Eylül ayında yayına girmeye hazırlanan yarışma programlarına bir göz atın. Tam bir rezalet. Parasız kalan kanal yöneticileri reyting uğruna tamamen zıvanadan çıkmış durumdalar.

Nurseli İdiz'le 'Gecelik Haberler'…
Gülgün Feyman'la 'Baba Haberler'…
'Tövbekar'
'Benimle Çiftleşir misin?

Yukarıda okuduklarınız Eylül ayında yayına girecek olan televizyon programlarının ve yeni başlayacak yarışmaların isimleri.

Kanal T’de yayınlanacak olan “Tövbekarlar yarışıyor, ateistler din seçiyor” adlı dini reality show programı  10 ateistin, bir haham, bir rahip, bir imam bir de budist rahip ile aynı eve konulacağı  bir yarışma.

Sunucusu ise yılların spikeri Gülgün Feyman.

Programın yapımcısı Sisi lakaplı Seyhan Soylu, “En büyük hediyeyi yani Tanrı inancını insanlara hediye ediyoruz” derken, İstanbul müftüsü Mustafa Çağrıcı , “Bize bağlı herhangi bir imamın programda yer almasına izin vermeyeceğiz. Reyting uğruna dini alet etmek tüm dinlere saygısızlıktır. din, eğlence programlarının aracı haline getirilemez” açıklaması yapmış.

Eylül ayında başlayacak yarışmada tövbe edip istediği dine yönelenlerin ödülü hacı olmak olacakmış. Tövbe edip İslamiyeti seçen ateist Kabe’yi tavaf etmek için Mekke’ye, Hıristiyanlığı seçen Vatikan’a, Museviliği seçen Kudüs’e ve Budizm’i seçen ise Tibet’e gönderilecek. Yarışmanın özünde 4 din adamı, 10 kişiye kendi dinlerini kabul ettirmek için mücadele ederken, bilgi ve ikna yeteneklerini de yarıştıracaklarmış.
Yarışmanın ‘fikir annesi’ ‘Sisi’ lakaplı Seyhan Soylu, yarışmada yer alacak din adamlarını aramaya başlamış.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, ;” Bu çok büyük ve vahim bir hata, bir şaklabanlık ve soytarılıktır. Reyting uğruna yapılmadık şey kalmadı. Artık hiç olmazsa dini rahat bıraksınlar. Din adamlarını ortaoyuncuları gibi kullanmak en hafif tabiriyle büyük bir saygısızlıktır. Benim ülkemde böyle bir girişimde bulunulduğuna inanmakta zorlanıyorum. Bizim bünyemizdeki hiçbir din adamının buna katılmasına izin vermeyiz." açıklaması yaparken Başbakan’a hak vermemek mümkün mü?

Dünyada ilk kez uygulanılacak olan bir diğer  program ise yine Kanal T de

 'Benimle Çiftleşir misin?' '  isimli yarılma programı.

' Hayvani- İzdivaç '' yaptıracak olan bu yarışma programında 10 birbirinden çapkın  erkek, 10 dünya güzeli dişi hayvan yarışacakmış.
Çiftini bulan hayvanlar '' Hayvani- İzdivaç '' ile evlendirilecekler.
Sunuculuğunu ise Türkiye'nin en ateşli hayvan hakları savunucusu Panter Emel yapıyor.

 

Bu programları izleyen toplumun ya da gençlerin normal yetişmesi mümkün mü?