İNTERNET HABER

Başbakan'ın İzmir planları...


04 Eylül 2008

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yaşanan su tartışmasına sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"da katıldı.

 

 Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediyesi"ne iftira atıldığını belirterek, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak "bir tane barajı ben bitirdim" diyebiliyor musun? DSİ baraj yapacak, sana verecek, onunla hava atacaksın” demiş.

Raylı sistem konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi"ne Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerini örnek gösteren Erdoğan, İzmir konusunda ki sert eleştirilerine devam etmiş.

 

Başbakan"ın “önümüzde ki yerel seçimlerde İzmir"i istiyorum “ sözleri hafızalarımıza kazınmışken, kurmaylarının son zamanlarda ki çabaları ve Erdoğan"ın da buna katılması kadar normal bir şey yok.

 

Şimdi gelelim Başbakan Erdoğan ve AK Parti kurmaylarının İzmir "i alma planlarına…

 

 Rahmetli Hasan Doğan"ın Federasyon Başkanlığı seçim sürecinde Mahmut Özgener"in Başkan vekilliği görevine getirilmesinde ve  hatta yönetime girmesinde AK Parti"nin büyük rol oynadığı  bilinmekte.

 

Fakat Hasan Doğan"ın ani vefatından dolayı tüm hesaplar alt üst oldu.

Genel Kurula kadar Başkan Vekili olan Özgener"in başkanlığa seçilmesi sürecinde de Başbakan  Özgener"e yine tam destek verdi.

 

Sadece federasyon değil,siyaset kulislerinde de konuşulan bu konunun temeli , 22 Temmuz seçimlerinden hemen sonra Başbakan"ın yaptığı , “Diyarbakır,Çankaya,İzmir"i istiyorum” açıklamasında yatmakta.

 

Mart 2009 yerel seçimlerinde İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanlığını kazanmak için AK Parti adına gösterilecek adayın AK Parti camiası dışından olmasına karar verildi.

 

AK Parti "nin Ankara da ki  derin siyaset kulislerinde başbakanın  sadece çok yakınında ki birkaç kişiye İzmir Büyük Şehir Belediye Başkan adayı ile ilgili nabız yokladığı konuşuluyor.

 

Özgener"in hem iş ,hem de spor camiasında sevilen ve sayılan bir isim olması ,İzmir"in efsanevi başkanlarından Osman Kibar"ın torunu olması Başbakan"ın İzmir"i kazanma hedefinde AK Parti"nin adayının Özgener olması ile ilgili kararında etkili olduğu söylenmekte.

Hemen şunu belirtelim ki Özgener"e böyle bir teklif henüz yapılmadı,hatta teklif bile edilmedi.

Ama AK Parti"nin dar çevresinde bu konu ciddi konuşulmakta. Fakat Özgener"in eşinin ve ailesinin siyasete sıcak bakmaması ,hatta eşinin Federasyon Başkanlığına bile karşı çıkması Belediye Başkan adaylığı için büyük bir  soru işareti  oluşturmakta.

Fakat Başbakan rica ederse , Mahmut Özgener Başbakan"ı kırabilir mi?

İşte bunu zaman gösterecek…