İNTERNET HABER

Bana siyaseti sevdiren insan; Ersin Faralyalı


07 Temmuz 2008

 

 

Kısmette Ersin Bey için rahmetli demek,onun ölüm haberini yazmakta varmış.Ersin Bey"le ilk karşılaşmam ve tanışmam  1997 yılına ,yani Demokrat Türkiye Partisinin kurulduğu yıla dayanır.

O dönemlerde parti yeni kurulmuş ve yapılanma çalışmaları içinde idi. Bir sivil toplum örgütünün başkanı olduğundan dolayı anneme siyasete girmesi yönünde teklifler gelmekteydi.

Annem ise “ Ben yürüttüğüm görevden memnunum, parti üyesi olmam hoş olmaz,ayrıca yasal da değil .Benim yerime kızımı alın” diyerek topu taça atmış ve  beni haberim olmadan ,DTP Karşıyaka ilçe teşkilatına  tavsiye etmiş.

O gün anneme ne kadar söylendim bir bilseniz; “ Ben kim, siyaset kim? Benim gibi doğrucu davutları siyasette 3 günde kovarlar, siyaset bana göre değil….”

 

Derken…kendimi önce Demokrat Türkiye Partisi Karşıyaka ilçe yönetiminde ,ardından da Ersin Faralyalı"nın il Başkanlığında ki  DTP İzmir il yönetimin kurulunda buldum.

 

İlk İl yönetim kurulu toplantısını  ise ne ben ,ne de Ersin Bey unutmuş,aramızda hep espri konusu olmuştu.

 

Siyasete ve siyasetçilere karşı son derece ön yargılı olduğumdan olsa gerek,toplantı esnasında beş karış surat oturmuş,tek kelime etmemiştim.

Başkanlık divanı seçimi yapan Ersin Bey"in beni "Kadından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı" yapacağını duyduğum an  ise neredeyse sandalyeden düşüyordum.

 

İşte o an ayağa fırlayarak Ersin Bey"e ; “ Efendim bu parti binasında sizden ,benden ve sekreter hanımdan başka dişi kalsın istiyorsanız, beni Kadından Sorumlu Başkan Yardımcılığına getirin. “ diyerek herkesi  özellikle de Ersin Bey"i şaşkınlığa uğrattım.

Ersin Bey ne demek istediğimi anlamaz bakışlarla bana bakınca ; “Başkanım ben çocukluğumdan beri kadınlarla pek iletişim kuramam.Çocukken bile elimde tabanca erkek çocuklarla oynadım.Ne olur beni başka bir göreve getirin” dememle ,Ersin bey"in kahkahası hem ortamda benim yüzümden oluşan garip havayı yumuşatmış , hem de beni rahatlatmıştı.

 

99 seçimleri… Aday araştırması yapılıyor, listeler hazırlanıyordu.

Ben yine sessiz sessiz bir köşede oturmuş, aday olmak için çırpınan partilileri izliyordum.Bir ara Ersin bey bana dönerek, “ Ayşem sen neden aday değilsin?” diye sormuş,ben de “ Efendim, benden önce burada bir çok tecrübeli siyasetçilerimiz var,benim acelem yok,izliyorum” demiştim.

 

Sanki bu cümleyi sarf eden ben değilmişim gibi  haftasına, hem  İzmir Karşıyaka"dan Belediye Meclis üyesi adayı olmuş, hem de İzmir 1.Bölgeden 3.sıra Milletvekili adayı  gösterilerek  sevgili parti büyüklerim sayesinde Türk siyaset tarihinde bir ilki gerçekleştirmiştim.

Tabi ardından da gazetelere manşet olmuş,hüngür hüngür ,iki gözüm iki çeşme ağlamış,hem Genel Başkanımız Hüsamettin Cindoruk,hem de Ersin Faralyalı tarafından zor teskin edilmiştim.

 

Anılara girecek olursak o kadar çok anımız var ki…

 

Hele bir de Ersin Bey gibi bir siyasetçinin  ardından Demokrat Türkiye Partisi İl Başkanlığı görevini yürütmek benim için nasıl da zor olmuştu…

Nur içinde yat Sayın Faralyalı…

Türkiye bu kadar  kibar,beyefendi,dürüst  bir siyasetçiyi bir daha ne zaman görür bilinmez.