İNTERNET HABER

Atom Bombası= Kredi Kartı


11 Ağustos 2009

 

 

Ekonomik kriz artık canımızı yakmaktan ziyade almaya başladı. Kredi kartı mağdurları ile ilgili haberler artık kaçınılmaz bitr Türkiye gerçeği oldu. Bu plastik parçası icat olmadan önce hayatımız nasıldı ?

Kredi kartı hayatımıza ne zaman girdi?

Bilim adamlarının gece gündüz uğraşarak ortaya çıkardıkları icatlar bazen hayatımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Hatta bazen felaketlere yol açabiliyor. İngilterede ki bir araştırmanın sonuçları oldukça ilgimi çektiğinden bugün  sizlerle paylaşmak istedim.

Bu araştırmaya göre ilk 5 feci icat şunlarmış;

İlk olarak  tahmin edebileceğiniz gibi  icatların başında geliyor. Bana göre de insanlık tarihindeki en acımasız ve savaş alanındaki en düşüncesizce hareket (USA)’ nin ‘ ya attığı atom bombası olmuştur.

 

Atom bombasının etkilerinden sonra psikolojimizi etkileyen bir başka kötü icat ise televizyonlardaki “Reality Show” denilen ilginç programlarmış. Bu programlar ilk çıktığında itiraf etmeliyim ki bende izliyordum. Ancak geçen zamanla birlikte can sıkıcı bir hal alan televizyon programları sayesinde artık televizyon seyretmiyorum. Artık takip ettiğim sadece gündemdeki haberler olduğundan ve bunu da rahatlıkla internet ortamından yapabildiğim için artık çok rahatım.

İngilteredeki araştırma sonucuna göre 3. olarak  idam cezası geliyor. İdam cezası kimilerine göre gerekli görülen bir ceza türü olsa da insanlık tarihi açısından bence de bir yüz karası. Dünyanın birçok ülkesinde idam cezası yasalardan çıkartılmış olmasına rağmen idam cezasını hala uygulayan 74 ülke mevcut. Bunların arasında insan hakları savunucusu Amerika Birleşik Devletleri’ nin gelmesi ise işin ilginç tarafını oluşturuyor. 

4. sıradaki en kötü icat ise naylon torba veya değişik ismiyle plastik poşetler. Geri kazanılamayan bu plastik poşetler su kaynakları ve çöp sahalarında önemli bir yer kaplıyor.

Listede sonuncu sırayı alan ancak bana göre atom bombası kadar tehlikeli olan ve aslında ondan sonra gelmesi gereken icat ise kredi kartı. Doğru kullanılmadığı zaman yuvaları dağıtabilecek kadar güçlü olan ancak son zamanlarda bilinçli tüketicilerin artmasıyla sayılarında bir düşüş yaşanan kredi kartları gerçekten tarihin en korkunç silahlarından biri durumunda.

Fakat ekonomik kriz bu silahı elimizde patlattı.

20. yüzyılın önemli bir icadı olan kredi kartı, rahatlıkla borçlanabilme imkânı sağlayarak insanoğlunu yok etmek üzere.

Ve ne yazık ki bu durum karşısında  yapılabilecek bir şey yok. Çünkü ne demişler ‘ alışmış kudurmuştan betermiş…’

Sanırım doğa bizden bu şekilde intikam alıyor!