İNTERNET HABER

Atatürkçü düşünce dernekleri nerede?


08 Nisan 2008

 

 

Uşak CHP milletvekili Osman Coşkunoğlu ile yapmış olduğum sohbetin bir kısmını dün sizlerle paylaşmıştım.

Coşkunoğlu öyle çarpıcı gerçeklere parmak bastı ki sohbetimizin kalan bölümünü sizler için bugün kaleme aldım.

 

Sayın Coşkunoğlu' na seçim sonuçlarını nasıl değerlendirdiğini, CHP' nin sonuçlar karşısında özeleştiri yapıp yapmadığını  sorduğumda,Coşkunoğlu;

“ Seçim sonuçları geldiğinde ben de çok şaşırmıştım.Çünkü "AKP"ye oy vereceğim" diyen  yoktu. Hatta seçimlere 10 gün kala  kendi kendime , "biz ölmüş eşşeği tekmeliyoruz"  dedim. AKP' ye ilgi neredeyse hiç yoktu. Buna rağmen oy patlaması yaptı. Seçim sonuçlarının ardından kahve toplantıları yapmaya başladım.Baktım ki "oy vermeyeceğiz" diyenlerin bir çoğu AKP' ye oy vermişler., başları önlerinde oturuyorlar. Gerekçe olarak da borçlarını gösteriyorlar. Anlayacağınız halkımızın neredeyse tamamı borçlu.CHP' nin sonuçlar karşısında özeleştri yapıp yapmadığı konusuna gelince , üzelerek size  “hayır” yanıtı vereceğim. Bence yapmadı.” şeklinde düşüncelerini aktardı.

 

Seçim sonuçlarının  çok çabuk alınması ve sandık tartışmaları hakkında  Coşkunoğlu;
“ Bilgisayar çağındayız. Seçim sonuçları ile  ilgili gerekli kontroller yapıldı. Ülke çapında ciddi bir rakama ulaşacak sapma gözükmedi.” dedi.

 

AKP"nin kapatılma sürecinin yerel seçimlere nasıl yansıyacağı , konusunda ise Coşkunoğlu;

“ Kapatılırsa mağdur olurlar. Kapatılmazsa küstahlıklarının sonu gelmez.Tabi bu süreci mağduriyetlerini dile getirerek değerlendireceklerdir.” yorumunu yaptı.

 

Sohbetimiz esnasında Osman Coşkunoğlu bana hiç beklemediğim bir soru sordu?

“ Ayşem hanım , hep siz bana soru soruyorsunuz .Ben de  size bir soru sorayım ; Söyler misiniz bana , Atatürkçü Düşünce Dernekleri ne yapıyorlar?”

Ben daha yanıt veremeden, Coşkunoğlu yaşadığı bir olayı anlatmaya başladı ;

 

“ Benim başörtülü bir  Ayşe teyzem var. Bir gün bana geldi " Osman oğlum bizim çevrede tarikatlar türemiş" dedi. Ayşe teyzenin bizim çevre dediği yer, Kenan Evren' in Moskova dediği  Uşak' ın Eşme ilçesidir. O hiddetle soluğu Eşme Atatürkçü Düşünce Derneğinde aldım. Önce beni içeri sokmak istemediler.İçerde tam 84 kişi vardı. Hepsi okey ve kağıt oynuyorlardı " Eşme gibi bir yerde hepiniz taş oynarken, ortalıkta tarikatlar cirit atıyor" dedim.

 

Toplum bilimci değilim ama 80 yıldır adına ne derseniz deyin,  bir kitle var ki sıkıştığı zaman  daima "şeriat heveslilerini nasılsa ordu durdurur" düşüncesindeydiler.Ama  kökten dincilerin böyle bir dayanakları olmadığından örgütlenmeye gittiler.

 Fettullah gibi,Erdoğan gibi...

Onlar,yani tarikatlar , AKP' nin güdümünde değil. AKP onların  güdümünde. Bugün Tayyip Erdoğan' ı , yarın Mehmet' i desteklerler.

 

Diyeceğim o ki Sivil Toplum örgütleri CHP' nin güdümüne girmemeliler. Atatürkçü Düşünce Dernekleri de  taş oynayacaklarına üstlerine düşen  çalışmaları yapmalılar.”

 

Doğru söze ne denir ? , bilemedim...

Coşkunoğlu' na cevap veremedim...

Hakikaten,  Atatürkçü Düşünce Dernekleri neden  uzun zamandır başarılı olamıyorlar?