İNTERNET HABER

Ankara'ya ne olmuş?


14 Nisan 2008

 

 

Öğrencilik yıllarımın geçtiği şehir . Ankara...

Hani bazen insana ; " Hayatının hangi dönemine dönmek istersin? " sorusunu sorarlar. Benim bu soruya yanıtım hep; " Ankara"da ki üniversite yıllarım " olur.

 

Ankara"ya  gittiğim ilk yılı hiç unutmam. Hiç bu kadar asık suratlı insanı bir arada görmemiştim.Sabah üniversiteye gitmek için geldiğim durakta birbirinden nemrut bakışlı insanlar araç bekliyor olurdu. Ben tabi ki bu durumu Ankara'da yaşayan insanların deniz görmemelerine, deniz havası solumamalarına  bağlarken,  o dönemde Ankara'da yaşayan halam ise  " Ayşem burası memur şehri.Sabahın köründe insanlar burada kalkar ve  işlerine giderler ,akşam karanlığında da dönerler. Bu durumda ki insanlar nasıl şen şakrak olsunlar? " şeklinde açıklamıştı.

 

Sonra ki yıllarda Ankara "nın düzenli hayatına alışmış, sanata, kültüre doymuş olarak İzmir"e dönmüştüm.İşte o zaman İzmir"in ne kadar sanattan, kültürden yoksun olduğunu anlamış, Ankara"yı özellikle bu açıdan hep özlemiştim, ta ki aktif siyasete girene kadar.

 

Yıllar sonra Ankara"ya siyasi çalışmalar için gittiğimde Ankara"nın ve Ankaralıların farkını yine anlamış, bu kültür kokan şehri hep sevmişimdir.

 

Son bir kaç yıldır Ankara"ya eskisi kadar sık gitmez olmuştum.Bu hafta sonu hem bazı temaslarda bulunmak, hem de bir düğün için Ankara"ya gittim. Ankara"da başörtülü insan sayısı inanılmaz artmış. AKP"nin ağırlıklı olduğu ilçeleri ise anlamamanız neredeyse imkansız.

Tüm binalar aynı tip.Kubbeli kubbeli penceler, tuhaf apartman renkleri.Hatta bazılarında pırıl pırıl simler bile var.

 

Asıl şoku caddderde yaşadım. Caddelerin geliş, gidiş yönlerini birbirinden ayıran paravan demirlerin rengi yeşil. Demirlerin sivri uçları minare şeklinde ve parlak dore renginde.Ayrıca demirlerin üstlerinde cami amblemi var.

 

Bir ara gözlerim beni yanıltıyor olabilir mi ,diye düşünerek eşime " Benim gördüğümü sende görüyor musun? Demirler minare şeklinde mi, yoksa ben mi yanılıyorum? " diye sordum. Ne yazık ki yanılmadığımı, kendisinin de yol boyunca onlara baktığını söyledi.

 

Benim öğrencilik yıllarımın geçtiği Ankara"ma, Türkiye"nin başkentine ne olmuş? Trafik konusuna ise hiç girmeyeceğim. İstanbul"dan beter .

 

Duyduğuma göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek  önümüzde ki  yerel seçimlerde aday olmayacakmış.

Aman ! diyeyim....

İnşallah  kararından vazgeçmez....