İNTERNET HABER

ALMANYA DEZENFEKTE , BEN INTERNATIONAL


05 Aralık 2009

Sevgili okuyucular bayram ertesi destur demeden Salı günüFrankfurt’a uçtuk. Eh, ne yaparsınız işler bayram sersemliği ,rehavetidinlemiyor.Gerçi işin bu kısmı beni pek bağlamasa da eş durumundan bendeFranfurt’ta soluğu aldım. Eşim bir toplantıdan diğer toplantıya girerken, bende bir mağazadan diğerine girdim.

Hele yeni yıl öncesi Frankfurt’ta vitrinleri görmenizi çokisterdim. Kendimi alışveriş konusunda kaybettiğim an,  yeni bir valiz almak zorunluluğu doğduğunusöylemem sanırım sizlere  nasıl vakitgeçirdiğim konusunda aydınlatıcı bilgi verir.

Bu arada yıllardır kaldığımız otelin barını işleten FatihAkerdem ile her fırsatta yapmış olduğum sohbetlerden yola çıkarak Almanyaekonomisi hakkında şunları söyleyebilirim; Sigara yasağını ekonomik krizyenmiş. Evet yanlış okumadınız.Bugüne kadar her Almanya yolculuğumuzda sigarayasağından şikayet eden Akerdem ; “ Ekonomik kriz o kadar büyük boyutta ki,insanların sigara alacak parası  zaten yok.”açıklaması yapıyor.

Gelelim konu başlığında bahsettiğim “ Almanya  dezenfekte” meselesine . Yıllardır kaldığımızotelin resepsiyonun da  neredeyse herköşe başında gördüğüm  sıvıdezenfektanlar dikkatimi çekip görevli bayanı sorguya çektiğimde ise aldığımyanıt beklediğiniz gibiydi; “Domuz gribi”  

Meğer gerek Avrupa ülkeleri gerekse dünya ile ne çok ortaknoktamız varmış. Peki neden bunca yıllardır yollarımız kesişmedi de  kaderlerimiz şimdi aynı oldu? Lütfen bilenler bilmeyenlere anlatsın.

Ortak kaderlerimize rağmen Domuz gribi aşısı Avrupa’da hemenher eczanede gayet legal bir şekilde satılırken neden bizim ülkemizdesağlık  ocaklarında satılmakta?

Tabii bu sorunun cevabını da bilenler bilmeyenlereanlatmalılar.

Diğer bir konu ise ; Almanya ‘ya giriş esnasında gümrüktevalizlerimizin  didik  didik aranması. Sıra bize gelene kadar bütünTürk vatandaşların valizleri tek tek en ince ayrıntısına kadar arandı.Önümde kivatandaşın bütün gömleklerini, iç çamaşırlarını ezberlerken içimden bolmiktarda sövdüğümü söylememe gerek yok.

 Hele bir de valizinen üstünde duran iç çamaşırlarım aklıma geldikçe yüzüme sıcak basmasını birkenara bırakın ,zar zor kapattığım valizi tekrar nasıl kapatacağımdüşüncesi  beni  daha da endişelendirdi.

Son olarak belirtmek isterim; Frankfurt her şeye rağmen çokgüzel.Hele fiyatlar Türkiye’nin üçte bir.

Ah,bir de iç çamaşırlarım  keşke internationel olmasaydı….