İNTERNET HABER

Allah İle Aldatmak


21 Temmuz 2008

Pazar günü Hürriyet gazetesi köşe yazarı sevgili Yılmaz Özdil yaz tatili esnasında okunabilecek kitapların isimlerini biraz da ironi ile sıralamış.

Meğer Özdil"in yazmış olduğu kitapların bir çoğunu sanki hepsini aynı anda okuyabilecekmişim gibi ben de her çarşı alışverişinde bir tane, bir tane daha derken üst üste dizmişim.

Geçtiğimiz günlerde farklı görüşlerde olan arkadaş gruplarımız ile akşam yemekleri yedik. Sohbetler esnasında hep aynı soru dikkati mi çekmeye başladı.

Yaşar Nuri Öztürk"ün “Allah ile aldatmak” kitabını okudunuz mu?

Üst üste sıraladığım okunacak kitaplar yığının en üstünde  durduğunu hatırlayınca,bu hafta sonu  ilk iş olarak kitabı alıp okumaya başladım.

Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum.Geçtiğimiz hafta bir akşam Yaşar Nuri Öztürk ile bir araya gelmiş,yemek yemiştik.Yemek esnasında kitabı hakkında soru soracak,konu açılacak korkusuyla oturmuş, kendi kendime hayıflanmıştım.

Fakat kitabı okuduktan sonra bir kez daha hayıflandım,çünkü kitabı elime aldığım andan itibaren bırakmam mümkün olmadı.

 Meğer içinde Sayın Öztürk"e soracak, danışacak ne çok bölüm varmış.

Bir sonra ki görüşmemde Sayın Öztürk"e kitap hakkında soracaklarımı şimdiden bir kenara not ettim.

Öztürk"ün “Allah ile aldatmak “ kitabında ilgimi çeken bir bölümü sizlerle paylaşmak istiyorum.


Çünkü son zamanlarda bir araya geldiğim toplulukların hemen hemen hepsinde Türkiye"nin gidişatı  ve içinde bulunduğu durum hakkında hep aynı düşünce  ve sorular hakim; “Türkiye Kurtuluş Savaşı şartları içinde mi?” ya da “ Türkiye"de iç savaş var da biz mi farkında değiliz?” gibi gibi…


Yaşar Hoca"nın kitabının sizlerle paylaşmak istediğim  bölümünün  adı da  ne tesadüf ki “ Kurtuluş savaşı "nın şartları içindeyiz!” ve şöyle başlıyor;


Türkiye bugün Kurtuluş Savaşı"nın şartları içindedir.Türkiye"nin yarınları ve tarihsel misyonu için kotarılacak bugünkü siyasetler, Kurtuluş Savaşı"nın bir devamı olmaları gerektiğini unutmazlar.Unuturlarsa "Türkiye için siyaset" iddiaları bir yalandan ibaret kalır
.


Bu satırlardan  sonra Hoca NUTUK "tan bazı satırları aktarmış ve  bazı soruları sıralamış.Ardından da ortaya şu sonucu çıkarmış ki; Bugünkü Türkiye ,bundan 80 küsur yıl önce verdiğimiz İstiklal Harbi"nin şartları içindedir,hatta o şartlardan daha kötü şartlar içindedir.

 

Bence Türk milleti olarak önce Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş destanı olan Nutuk"u bir kez daha okumalı, ardından da Hoca"nın kitabını ve yorumlarını tekrar gözden geçirmeliyiz.

 

Benden sizlere tavsiye Yaşar Nuri Öztürk"ün kitabını baş ucunuza koyun, sonra hep beraber üzerinde bir daha tartışalım.