İNTERNET HABER

AKP İzmir kongresinin ardından


26 Haziran 2009

 

AKP İzmir  İl kongresi için hafta sonu İzmir’e gelen Başbakan Tayyip Erdoğan rahatsızlanarak geri döndü.

İzmir’in sıcağı malum…En sağlıklı insan bile İzmir sıcağında bunalır, fenalaşır.Salı günü aynı durum benim başıma geldi. İzmir’de bir  otelin  toplantı salonunda katıldığım toplantı da havalandırmaya rağmen neredeyse fenalık geçirecektim.

Dışarıya çıktığımda ise  durum daha da vahim idi. Yüzüme neredeyse fırın sıcağı vurdu.

Sözün kısası özellikle tansiyon hastaları ,kalp rahatsızlığı olanlar İzmir’de bu mevsimde çok dikkatli olmalılar.

 

Hele bir de AKP kongresi esnasında ki salonun sıcağını da hava koşullarına eklerseniz ,son zamanlarda yorgunluktan  bünyesi zayıf düşmüş olan  Sayın Erdoğan’ın İzmir sonrası kendini toparlaması biraz zaman alabilir.

 

Rahatsızken üzmek istemiyorum ama sanırım Başbakan’a İzmir iyi gelmiyor. Hava muhalefetini bir kenara koyarsak , günlerdir yaptığım görüşmelere dayanarak söylüyorum ki AKP kongresi İzmir’de son derece sönük geçti. Muhtemelen bu görüntüde  Başbakan’ı etkilemiştir.

 

AKP İzmir Örgütü’nün yeni il başkanını kongre öncesi  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  zaten Ankara’da belirlemişti. İzmir’de kongre esnasında  parti temsilcileri adayı sadece onaylamış oldu.

Yani ‘salla başı al maaşı’ hesabı.

Güdümlü siyasi parti anlayışı …

Parti kulislerine bakılırsa, bu durumun oy kullanma konusundaki ciddi başarısızlığı da beraberinde getirdiği söyleniyor.

Hah! Şunu bilselerdi…

 

 

Kongrenin bana kalırsa en üzücü noktası , seçimde oy kullananların Başbakan’a rağmen inanılmaz ölçüde az olması. Hatta biri çıkıp şikayet edecek olsa yeterli sayıda delegenin oy kullanmamış olmasından dolayı  neredeyse kongre iptal edilebilirmiş. Ciddi sayıda da boş oy çıkmış.

Bir başka dedikoduya göre yerel seçim yenilgisinin ardından basına ısrarla

 “ son derece başarılı idik “ demeçleri veren Eski İl Başkanı Aydın Şengül’ün kongrenin sönük geçmesi için çaba harcadığı yönünde.

 

Kongreden çıkan  sonuca  bakacak olursak bu hiç de şık olmayan inanmak istemediğim dedikodu “gerçek” gibi duruyor. Çünkü ,ilçe kongrelerinde hiç oturmadıkları ilçelerden delegeler yaptığı söylenen Şengül ekibi hakkında, yerel seçim sonrası ,alınan sandık sonuçları da açıklanarak, çeşitli iddialar ortaya atılmıştı.

 

Anlaşılan o ki İzmir’in sıcağı, kongrenin sönüklüğü, parti içi dedikodular, İzmir halkının her zaman ki ilgisizliği Başbakan’ın hastalığında tetikleyici etkenler oldular.

 

Kendisine acil şifalar diliyorum.